• Ադրբեջանի նախագահ. Մենք պլանավորում ենք ընդլայնել TANAP-ի թողունակությունը
Որոշ երկրներ արդեն երկու տարուց ավելի է, ինչ սկսում են Ադրբեջանից էլեկտրաէներգիա և, իհարկե, բնական գազ ստանալ։ Բայց Եվրոպայում նոր աղբյուրներից բնական գազի նկատմամբ աճող պահանջարկի պատճառով՝ մենք այժմ պլանավորում ենք ընդլայնել մեր խողովակաշարի թողունակությունը:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ մարտի 13-ին Բեռլինում գերմանական առաջատար ընկերությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ նախատեսվում է ընդլայնել TANAP-ի հզորությունը 16 միլիարդից մինչև 32 միլիարդ խորանարդ մետր, իսկ TAP-ի հզորությունը՝ 10 միլիարդից մինչև 20 միլիարդ խորանարդ մետր: «Եվ դա հիմնականում պայմանավորված է Եվրոպայում աճող պահանջարկով»,- հավելել է նախագահը։

• Президент Азербайджана: Мы планируем расширить пропускную способность TANAP
Некоторые страны уже начинают получать электроэнергию из Азербайджана и, конечно же, природный газ, на протяжении вот уже более двух лет. Но в связи с растущим спросом в Европе на природный газ из новых источников сейчас мы планируем расширить пропускную способность нашего трубопровода.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев на состоявшейся 13 марта в Берлине встрече с руководителями ведущих компаний Германии.
Глава государства подчеркнул, что планируется расширить пропускную способность TANAP с 16 млрд до 32 млрд кубометров и пропускную способность ТАР с 10 млрд до 20 млрд кубометров. «И это в основном связано с растущим спросом в Европе», - добавил президент.