• NASA-ի, Boeing-ի, Airbus-ի ներկայացուցիչները կայցելեն Ադրբեջան
Աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների ներկայացուցիչները դիտարկում են Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսին մասնակցելու հնարավորությունը, որը կանցկացվի Բաքվում այս տարվա հոկտեմբերի 2-6-ը։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը կից Տիեզերական գործակալության (Azercosmos) խորհրդի նախագահ Սամեդդին Ասադովը։
Ասադովի խոսքով, միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի քան 6 հազար հյուրեր1
Նա նշել է, որ «Գլոբալ մարտահրավերներ և հնարավորություններ. եկեք հնարավորություն տանք տիեզերքին» թեմայով կոնգրեսին կմասնակցեն տիեզերական ոլորտի առաջատար կառույցների՝ NASA-ի (ԱՄՆ), CNES-ի (Ֆրանսիա), Airbus-ի, Boeing-ի, JAXA-ի (Ճապոնիա), TUA-ի (Թուրքիա), ինչպես նաև բազմաթիվ երկրների ներկայացուցիչներ։
«Սպասվում է համաշխարհային տիեզերական օրակարգը որոշող կառույցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների, ինչպես նաև գիտական գործիչների և ուսանողների մասնակցությունը։ Բնականաբար, բացառություն չէ տիեզերական ոլորտի հայտնի մարդկանց մասնակցությունը նման միջոցառումներին»,- հավելել է նա։

10 Февраля 2023 - 08:56
Представители крупнейших мировых компаний рассматривают возможность участия в Международном конгрессе астронавтики, который пройдет в Баку 2-6 октября этого года.
Об этом Armenia.Az заявил председатель правления космического агентства при министерстве цифрового развития и транспорта («Азеркосмос») Самеддин Асадов.
По словам С.Асадова, всего в мероприятии примут участие более 6 тысяч гостей:
Он отметил, что на конгрессе на тему «Глобальные вызовы и возможности: дадим шанс космосу» в Баку соберутся представители ведущих структур космической сферы – NASA (США), CNES (Франция), Airbus, Boeing, JAXA (Япония), TUA (Турция), а также многих государств.
«Ожидается участие руководителей и представителей структур, определяющих мировую космическую повестку дня, а также научные деятели и студенты. Естественно, участие на такого рода мероприятиях популярных в космической сфере лиц не является исключением», - добавил он.