03 Փետրվարի 2023 - 16:14
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստի ժամանակ, հաղորդում է «Ազերթաջ»-ը։
«Ադրբեջանից բնական գազի արտահանումն աճում է։ 2021 թվականին այն կազմել է մոտ 19 մլրդ խմ, անցյալ տարի՝ 22,6 մլրդ խմ։ Իսկ այս տարի ակնկալում ենք 24,5 մլրդ խմ։ Սա նշանակում է, որ Եվրահանձնաժողովի հետ փոխըմբռնման հուշագիրը հաջողությամբ իրականացվում է»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Նախագահը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ընդլայնում է գազի մատակարարման աշխարհագրությունը։ «Ինչ վերաբերում է բնական գազին, ես արդեն բազմիցս ասել եմ, որ մենք ունենք բնական գազի պաշարներ, որոնք մեզ և մեր գործընկերներին կբավականացնեն առնվազն 100 տարի»,- հավելել է երկրի ղեկավարը:

03 Февраля 2023 - 14:14
Как сообщает Азертадж, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
«Экспорт природного газа из Азербайджана растет. В 2021 году он составил около 19 миллиарда кубометров, в прошлом году - 22,6 миллиарда кубометров. А в этом году мы ожидаем 24,5 миллиарда кубометров. Это означает, что Меморандум о взаимопонимании с Европейской комиссией успешно выполняется», - подчеркнул глава государства.
Президент также подчеркнул, что Азербайджан расширяет географию поставок газа. «Что касается природного газа, то я уже много раз говорил, что у нас есть запасы природного газа, которых хватит нам и нашим партнерам по крайней мере на 100 лет», - добавил он.