• Արևմտյան ադրբեջանցիներն իրենց պահանջներն են ներկայացրել Հայաստանի կառավարությանը
Հայաստանը պետք է կառուցողական երկխոսություն սկսի համայնքի հետ՝ միջազգային վերահսկողության և մոնիտորինգի մեխանիզմի շրջանակներում՝ ապահովելու ադրբեջանցիների անհատական և հավաքական իրավունքները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, դա արտացոլված է Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու հայեցակարգում։
Նշվել է, որ պետք է հաշվի առնել արևմտյան ադրբեջանցիների հատուկ կապերը Ադրբեջանի հետ, որը երկար ժամանակ հոգ է տանում նրանց մասին, և պետք է հնարավորություն ստեղծվի նրանց անարգել կապը Ադրբեջանի Հանրապետության հետ՝ հայրենի վայրեր վերադառնալուց հետո:
Հայաստանի կառավարությունը պետք է վերականգնի վերադարձած ադրբեջանցիների սեփականության իրավունքները, վերադարձնի նրանց տները, համայնքային հողերը:

26 Января 2023 - 17:05
Армения должна начать конструктивный диалог с общиной в рамках международного механизма контроля и мониторинга по обеспечению индивидуальных и коллективных прав азербайджанцев.
Как сообщает Armenia.Az, это отражено в концепции возвращения в Западный Азербайджан.
Отмечено, что особые связи западных азербайджанцев с Азербайджаном, который на протяжении долгого времени заботился о них должны быть учтены, и должна быть создана возможность для их беспрепятственной связи с Азербайджанской Республикой после возвращения в родные края.
Правительство Армении должно восстановить права собственности вернувшихся азербайджанцев, вернуть их дома, общинные земли.