26 Հունվարի 2023 - 14:44
Հունվարի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ մեր երկրում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Բուայոնի հավատարմագրերը։
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի նշվել է՝ Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Պետության ղեկավարն ասել է, որ անցած ժամանակահատվածում երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հարուստ պատմություն է ձևավորվել։ Նա հույս է հայտնել, որ գալիք ժամանակաշրջանն էլ ավելի բեղմնավոր կլինի երկկողմ կապերի զարգացման և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում մեր երկրների համագործակցության առումով։
Դեսպանը հիշեցրել է 1993 թվականին համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի այցը Ֆրանսիա և վստահեցրել, որ բոլոր ջանքերը կգործադրի՝ Ադրբեջանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները զարգացնելու համար։
Զրույցի ընթացքում շոշափվել են նաև տարածաշրջանային հարցեր։ Ընդգծելով, որ Հայաստանը վերջին շրջանում անհիմն հայտարարություններ է անում Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի իբր փակման մասին, Իլհամ Ալիևը նշել է, որ այդ պնդումները իրականությանը չեն համապատասխանում և անհեթեթ են։ Նախագահն ասել է, որ այս ճանապարհով պարբերաբար տեղափոխվում են քաղաքացիական նշանակության բեռներ, ապահովված է խաղաղ բնակչության տեղաշարժը, ինչպես նաև ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տրանսպպորտի երթևեկությունը։ Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ դեկտեմբերի 12-ից՝ երկու ուղղություններով ճանապարհով ապահովվել է մոտ 1000 տրանսպորտային միջոցների անցումը։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է՝ Ադրբեջանի տարածքում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ, օգտակար հանածոների հանքավայրերի անօրինական շահագործումը դադարեցնելու և այդ հանքավայրերի մեր երկրի մշտական մոնիտորինգի համար պայմաններ ստեղծելու կարևորությունը։

26 Января 2023 - 14:08
26 января президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Франции в нашей стране Анн Буайон.
На встрече Ильхам Алиев напомнил, что в прошлом году было отмечено 30-летие установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Францией. Глава государства заявил, что за прошедший период сложилась богатая история дипломатических отношений между двумя странами. Он выразил надежду, что предстоящий период будет еще более плодотворным с точки зрения развития двусторонних связей и сотрудничества между нашими странами в рамках международных организаций.
Посол напомнила о визите общенационального лидера Гейдара Алиева во Францию в 1993 году и заверила, что приложит все усилия для развития отношений между Азербайджаном и Францией.
В ходе беседы были затронуты и региональные вопросы. Подчеркнув, что Армения в последнее время выступает с необоснованными заявлениями о якобы имеющем место закрытии дороги Лачин-Ханкенди, Ильхам Алиев отметил, что эти утверждения не соответствуют действительности и абсурдны. Президент сообщил, что по этой дороге регулярно перевозятся грузы гражданского назначения, обеспечено перемещение гражданских лиц, а также транспорта российских миротворцев и Международного Комитета Красного Креста. Ильхам Алиев сообщил, что с 12 декабря был обеспечен проезд по дороге в обоих направлениях около 1000 транспортных средств.
Глава государства подчеркнул важность прекращения незаконной эксплуатации месторождений полезных ископаемых на территории Азербайджана, где временно размещены российские миротворцы, и создания условий для постоянного мониторинга нашей страны за этими месторождениями.
11:35