• Նիգար Արփադարայի. Հայաստանի Սահմանադրությունը դեռևս պարունակում է կետեր Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջների վերաբերյալ
25 Հունվարի 2023 - 18:25
1993 թվականին Եվրոպայի խորհրդի առաջին գագաթնաժողովի ժամանակ ԵԽ-ին նոր առաքելություն տրվեց պետությունների ղեկավարների կողմից՝ ստեղծել միասնական եվրոպական տարածք, որտեղ ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը ծաղկելու են՝ ի շահ բոլոր եվրոպացիների: Չնայած նրան, որ արդեն 30 տարի է անցել, ցավոք, մենք նույնիսկ չենք մոտեցել այս վեհ նպատակին։
Ըստ Ազերթաջի՝ այս մասին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Նիգյար Արփադարային՝ Եվրոպայի խորհրդի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների չորրորդ գագաթնաժողովի օրակարգի քննարկման ժամանակ։ Նա նշել է, որ ԵԽ-ում բարեփոխումների անհրաժեշտությունը վաղուց է հասունացել, աշխարհը էապես փոխվել է, և այս կազմակերպությունը նույնպես պետք է փոխվի։
«Եթե մենք ցանկանում ենք տեսնել անվտանգ Եվրոպա, մենք պետք է ավելի հստակ արտահայտենք մեր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, ինչպիսին է տարածքային ամբողջականությունը: Մենք պետք է իրական մեխանիզմ ստեղծենք ռազմականացված և ագրեսիվ անջատողականության դեմ պայքարի համար, որը հաճախ օգտագործվում է Եվրոպայում որպես հակամարտությունների և պատերազմների պատրվակ։ Անջատողականության կողմնակիցների դեմ պատժամիջոցների մեխանիզմը պետք է ներառի բոլոր անդամների պարտավորությունը՝ հակազդելու նման դեպքերին նաև այլ երկրներում։ Դա կարևոր է Ուկրաինայի հարցում, սակայն այս դիրքորոշումը կիրառելի է ԵԽ անդամ բոլոր երկրների համար։ Անջատողականությունն ու տարածքային պահանջները քաղցկեղային ուռուցքի պես քայքայում են եվրոպական մայրցամաքի միասնության հիմքերը։ Ադրբեջանը դեռևս տառապում է իր տարածքների օկուպացիայի և հայկական ագրեսիայի հետևանքներից։ Հայաստանի սահմանադրությունը և անկախության հռչակագիրը դեռևս պարունակում են դրույթներ, որոնք արտացոլում են Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։ Զարմանալի է, բայց այդպես է»,- հայտարարել է Ն. Արփադարային:

• Нигяр Арпадараи: Конституция Армении до сих пор содержит пункты о территориальных претензиях к Азербайджану
25 Января 2023 - 15:53
Во время первого саммита Совета Европы в 1993 году главы государств поручили СЕ новую миссию: создать общеевропейское пространство, в котором демократия, права человека и верховенство закона будут процветать во благо всех европейцев. Несмотря на то, что прошло уже 30 лет, к сожалению, мы даже не приблизились к этой благородной цели.
Как передает Азертадж, об этом заявила член азербайджанской делегации в ПАСЕ Нигяр Арпадараи в ходе обсуждения повестки четвертого саммита глав государств и правительств СЕ. Она отметила, что необходимость реформ в Совете Европы назрела давно, мир ощутимо изменился, и эта организация тоже должна меняться.
«Если мы хотим видеть безопасную Европу, то должны более четко выразить свою приверженность принципам международного права, таким как территориальная целостность. Мы должны создать реальный механизм борьбы с милитаризированным и агрессивным сепаратизмом, который часто используется в Европе как предлог для конфликтов и войн. Механизм санкций против лиц, поддерживающих сепаратизм, должен предусматривать обязательство всех членов противодействовать таким случаям и в других странах. Это важно в вопросе Украины, но данная позиция применима ко всем государствам-членам СЕ. Сепаратизм и территориальные претензии разрушают основы единства на европейском континенте, как раковая опухоль. Азербайджан до сих пор страдает от последствий оккупации его территории и армянской агрессии. Конституция Армении и декларация независимости до сих пор содержат положения, отражающие территориальные претензии к Азербайджану. Это удивительно, но это правда», - заявила Н.Арпадараи.