• Ֆարհադ Մամեդովը՝ Միրզոյանի հիստերիայի մասին
Քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը Telegram-ի իր ալիքում արձագանքել է Եվրախորհրդարանում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարություններին։
«Հայաստանի արտգործնախարարը հայտարարեց, որ կա «ճանապարհի բացման երկու տարբերակ», և որ պետք է այնտեղ ուղարկել ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի կամ որևէ այլ միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչներ։
Խոսելով ռազմական տարբերակի մասին՝ Միրզոյանը հավանաբար ենթադրում է, որ ուժ պետք է կիրառեն այլ երկրներ, այլ ոչ թե ինքը՝ Հայաստանը։ Թե՞ նկատի ունի Հայաստանը։ Լավ...
Ցանկացած միջազգային կազմակերպությունից միջազգային առաքելություն ուղարկելու առումով կարող ենք առաջարկել Թյուրքական պետությունների կազմակերպությանը։ Ինչո՞ւ ոչ: ԹՊԿ-ում կա նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ՝ Թուրքիան։ Չէ որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ լավ հարաբերություններ ունի, ահա Միրզոյանը հանդիպում է Ստոլտենբերգին։ ԹՀԿ-ին անդամակցում են նաև Հայաստանի երկու դաշնակիցներ ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում՝ Ղազախստանն ու Ղրղզստանը։ Այնպես որ, համապատասխանում է բոլոր չափանիշներով ...
Իհարկե, Հայաստանի արտգործնախարարի հայտարարություններում շատ բան կա, որի մասին նրան կհիշեցնեն»,- գրել է Ֆարհադ Մամեդովը։

25 Января 2023 - 11:19
Политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале отреагировал на заявления главы МИД Армении Арарата Мирзояна в Европарламенте.
«Глава МИД Армении заявил, что есть «два варианта открытия дороги» и, что должна быть посланы представители ООН, ОБСЕ или какой-то другой международной организации.
Говоря про военную версию, Мирзоян вероятно подразумевает, что применить силу должны другие страны, а не сама Армения. Или он имеет ввиду Армению?! Ну-ну...
По теме же посылки международной миссии от какой-либо международной организации, то можно предложить Организацию Тюркских Государств. Почему нет?! В ОТГ и член НАТО есть - Турция. Ведь с НАТО у Армении все хорошо, вот Мирзоян со Столтенбергом встречался. В ОТГ также два союзника Армении по ОДКБ и ЕАЭС: Казахстан и Кыргызстан. В ОТГ в качестве наблюдателя есть и член ЕС - Венгрия, с которой у Армении восстанавливаются дипотношения. Так что по всем параметрам подходит...