• Հաստատվել է Ադրբեջանի և ՌԴ միջև ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության մասին համաձայնագիրը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված՝ «Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման (լվացման) և ֆիզիկական անձանց դրամական միջոցների և (կամ) դրամական գործիքների անդրսահմանային տեղաշարժի ժամանակ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում տեղեկատվական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկությունը տարածել է Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքը։
Նշենք, որ փաստաթուղթը ստորագրվել է 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Բաքվում։ Ադրբեջանի պետական մաքսային կոմիտեին հանձնարարվել է համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո ապահովել փաստաթղթի դրույթների կատարումը։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարվել է ծանուցում ուղարկել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը՝ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներքին պետական ընթացակարգերի կատարման մասին։

• Утверждено соглашение между Азербайджаном и Россией о сотрудничестве в борьбе с терроризмом
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ об утверждении соглашения между правительствами Азербайджана и России об информационном сотрудничестве в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при трансграничном перемещении денежных средств и (или) денежных инструментов физическими лицами».
Отметим, что документ был подписан 17 ноября 2022 года в Баку. Государственному таможенному комитету Азербайджана поручено обеспечить реализацию положений документа после вступления соглашения в силу. Министерству иностранных дел Азербайджана поручено направить правительству Российской Федерации уведомление о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления соглашения в силу.