02 Դեկտեմբերի 2022 - 13:56
Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նիստ է գումարել։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, մասնավորապես, քննարկվել է Քոչարյանի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության առաջարկը՝ արձագանքել Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարությանը։
Քոչարյանի խմբակցության ներկայացուցիչ Անդրանիկ Թևանյանը ներկայացրել է հայտարարության նախագիծ, որից հետո իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը հայտարարել է, որ նրանք քննարկել են, բայց բովանդակության շուրջ տարաձայնություններ են եղել, և ՔՊ-ն ձեռնպահ է մնացել քվեարկելուց։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարության նախագիծ են մշակել ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի՝ 44-օրյա պատերազմի կապակցությամբ ընդունած հայտարարությանը:

• Партия Пашиняна отказалась поддержать антиазербайджанское заявление оппозиции
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, в частности, обсуждалось предложение оппозиционной фракции Кочаряна «Армения» ответить на заявление парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года.
Представитель фракции Кочаряна Андраник Теванян представил проект заявления, после чего депутат правящей фракции «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян заявил, что они обсудили, но есть разногласия по содержанию, и ГД на заседании парламента воздержится от голосования по проекту.
В повестке внеочередного заседания армянского парламента 2 декабря — заявление в связи с принятым азербайджанскими депутатами ко Дню Победы в 44-дневной войне документом.
В разработанном фракцией «Армения» ответе парламента, в частности, говорится, что Баку «искажает суть нагорно-карабахской проблематики».