01 Դեկտեմբերի 2022 - 16:50
Ֆրանսիայի կառավարությունը չի աջակցել նախօրեին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված հակաադրբեջանական բանաձևին։
Armenia.Az-ը հայտնում է, որ Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը պատասխան է հրապարակվել՝ այս բանաձևի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշման մասին հարցին։
«Խորհրդարանական այս նախաձեռնությունը չի հանդիսանում կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը և ընդունվել է լիովին անկախ՝ իշխանությունների տարանջատման սկզբունքով։
Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումը քաջ հայտնի է և բազմիցս հնչեցվել է նախարարի կողմից, մասնավորապես, անցյալ տարվա նոյեմբերի 29-ին, և հատկապես՝ «Ֆրանսիան շարունակում է կողմերին կոչ անել առաջ շարժվել բանակցություններում՝ խաղաղության հասնելու հնարավորությունները մեծացնելու համար»:
Հենց այս ոգով էլ Հանրապետության նախագահը Պրահայում հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։ Հանդիպման արդյունքում Հայաստանի տարածքում տեղակայվել է ԵՄ դիտորդական առաքելությունը»,- ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

• Правительство Макрона открестилось от антиазербайджанской резолюции Национальной ассамблеи
Правительство Франции не поддержало принятую накануне Национальной ассамблеей антиазербайджанскую резолюцию.
Как передает Armenia.Az, на официальном сайте МИД Франции опубликован ответ на вопрос о позиции правительства по данной резолюции.
«Данная парламентская инициатива не является официальной позицией правительства и была принята совершенно независимо, в соответствии с принципом разделения властей.
Позиция французского правительства хорошо известна и неоднократно озвучивалась министром, в частности, 29 ноября прошлого года, а именно: «Франция продолжает призывать стороны продвигаться вперед в переговорах, чтобы увеличить шансы на достижение мира».
Именно в этом духе президент республики встретился с лидерами Армении и Азербайджана в Праге. По итогам встречи была развернута миссия наблюдателей ЕС на территории Армении», - говорится в заявлении МИД Франции.