01 Դեկտեմբերի 2022 - 13:15
Այս մասին հինգշաբթի ասել է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) պատգամավոր Թուրալ Գյանջալիևը՝ պատասխանելով Armenia.Az-ի հարցերին։
«Կողմնակալ բանաձև նախ ընդունվեց խորհրդարանի վերին պալատի (Սենատի) կողմից: Այն փաստը, որ ստորին պալատում էլ Ադրբեջանի դեմ նման քայլ էր կատարվել, և Մակրոնի կուսակցությունը ներկայացնող օրենսդիրների կողմից այս փաստաթղթի ընդունումը ցույց է տալիս, որ ֆրանսիական քաղաքական իսթեբլիշմենթն ամբողջությամբ կորցրել է իրականության զգացումը և թշնամական դիրքորոշում է հայտնում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Մենք մերժում ենք Ադրբեջանի դեմ ընդունված բանաձևը, որը դրսևորում է կողմնակալ և ակնհայտ թշնամական դիրքորոշում»,- ասել է Գյանջալիևը։
Պատգամավորը կարծում է, որ Ֆրանսիայի նկատմամբ քաղաքականությունը վերանայման կարիք ունի։ «Ֆրանսիան պետք է դուրս մնա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից, ինչպես նաև Ադրբեջանի հետ կապված բոլոր նախագծերից։ Ֆրանսիան փորձում է հավակնել Հարավային Կովկասում ձայնի իրավունքի: Եթե Փարիզն իր մտադրություններն արտահայտում է նման բանաձևերի ընդունմամբ, որոնք մեզ համար որևէ նշանակություն չունեն, ապա նա պետք է իմանա, որ դրանով ոչնչի չի հասնի։ Ադրբեջանը ուժեղ երկիր է, և ճնշում գործադրելով՝ հնարավոր չէ վախեցնել նրան»,- ասել է Գյանջալիևը։

01 Декабря 2022 - 10:47
Об этом сказал в четверг, отвечая на вопросы Armenia.Az, депутат Милли Меджлиса (парламент) Азербайджана Турал Гянджалиев.
«Предвзятая резолюция была сначала принята верхней палатой парламента (Сенатом). Тот факт, что и в нижней палате был сделан такой шаг против Азербайджана, и принятие этого документа законодателями, представляющими партию Макрона, показывает, что французский политический истеблишмент полностью утратил чувство реальности и выражает враждебную позицию по отношению к Азербайджану. Отвергаем резолюцию, принятую против Азербайджана, которая демонстрирует предвзятую и явно враждебную позицию», - сказал Гянджалиев.
Депутат считает, что политика в отношении Франции нуждается в пересмотре. «Франция должна быть оставлена в стороне от процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также быть исключенной из всех проектов, связанных с Азербайджаном. Франция пытается претендовать на право голоса на Южном Кавказе. Если Париж выражает свои намерения посредством подобных резолюций парламента, которые не имеют для нас никакого значения, то он должен знать, что это не возымеет никакого эффекта. Азербайджан - сильная страна, и запугать страну, оказать на нее давление невозможно», - сказал Гянджалиев.