• Ադրբեջանի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Օկլահոմա նահանգում
ԱՄՆ-ում գտնվող՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևը հանդիպել է Օկլահոմա նահանգի նահանգապետ Քևին Սթիթի և Ազգային գվարդիայի պետ, բրիգադային գեներալ Թոմաս Մանչինոյի հետ:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ մամուլի ծառայությունում, Քերիմ Վելիևը Քևին Սթիթի այցը օկուպացիայից ազատված շրջաններ՝ 2021 թվականին Ադրբեջանում գտնվելու ժամանակ, գնահատել է որպես երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի վառ օրինակ։
Խոսելով միջազգային խաղաղապահ գործողություններին ադրբեջանական բանակի զինծառայողների մասնակցության մասին՝ Վելիևն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն այն գործընկեր երկրներից է, որը վերջիններից մեկը իր խաղաղապահներին դուրս բերեց Աֆղանստանից՝ պատշաճ կերպով կատարելով իր պարտավորությունները։
Կողմերը մտքերի հանգամանալից փոխանակում են կատարել «Նահանգի հետ գործընկերության ծրագրի» շրջանակներում ադրբեջանական բանակի և Օկլահոմա նահանգի Ազգային գվարդիայի միջև իրականացվող համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ, ինչպես նաև քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

01 Декабря 2022 - 10:28
Находящийся с визитом в США первый заместитель министра обороны - начальник Генерального штаба азербайджанской армии генерал-полковник Карим Велиев встретился с губернатором штата Оклахома Кевином Ститтом и начальником Национальной гвардии бригадным генералом Томасом Манчино.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Минобороны, К.Велиев оценил визит К.Ститта в освобожденные от оккупации регионы, находясь в нашей стране в 2021 году, как яркий пример высокого уровня наших связей.
Говоря об участии военнослужащих азербайджанской армии в международных миротворческих операциях, К.Велиев отметил, что Азербайджан является одной из последних стран-партнеров, которая вывела своих миротворцев из Афганистана, достойно выполнив взятые на себя обязательства.
Стороны провели подробный обмен мнениями о совместных мероприятиях, проводимых между азербайджанской армией и Национальной гвардией штата Оклахома в рамках «Программы партнерства со штатом», а также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Затем наша делегация приняла участие в торжественной церемонии, посвященной 20-летию сотрудничества между азербайджанской армией и Национальной гвардией Оклахомы.