28 Նոյեմբերի 2022 - 17:32
Ադրբեջանական սփյուռքի անդամները բողոքի ցույց են անցկացնում Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի մոտ՝ ի նշան հայկական լոբբիի ձեռքին խաղալիք դարձած ֆրանսիացի պատգամավորների կողմից մեր երկրի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու կողմնակալ և անարդար որոշման նախագծի դեմ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ցուցարարները ֆրանսիացի պատգամավորներից պահանջում են արդարություն ցուցաբերել, «ոչ» ասել ահաբեկչությանը, տարաձայնություններ չսերմանել ժողովուրդների միջև և գոնե չեզոք մնալ, եթե չեն կարող նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։
Մասնակիցները իրենց ձեռքում պահում են՝ «Մենք պահանջում ենք արդարություն», «ՈՉ ենք ասում ահաբեկչությանը», «Ազգային ժողովը պետք է արդար լինի», «Ֆրանսիան պետք է չեզոք լինի Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու համար», «Դադարեցրե՛ք հայկական ահաբեկչությունը», «Մի՛ հետևեք հայկական ստին», «Վերջ տվեք երկակի ստանդարտներին», «Մի՛ աջակցեք ագրեսոր երկրին» կարգախոսներով պաստառներ։ Ցուցարարները նաև ցուցադրում են Հայաստանի զինված ուժերի կողմից սպանված ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների լուսանկարներ, Խոջալուի ցեղասպանության կադրեր, այդ թվում՝ անխնա սպանված ադրբեջանցի կանանց և երեխաների լուսանկարներ:
Ելույթ ունենալով ադրբեջանական համայնքի անունից՝ սփյուռքի ակտիվիստները ֆրանսիացի պատգամավորներին կոչ են արել լինել արդար և հավասարակշռված բանավեճեր անցկացնել։

• Азербайджанцы проводят акцию протеста перед Национальным собранием Франции
Члены азербайджанской диаспоры проводят митинг перед зданием Национального собрания Франции в знак протеста против предвзятого и несправедливого проекта резолюции ставших игрушкой в руках армянского лобби французских депутатов о введении санкций в отношении нашей страны.
Как сообщает Armenia.Az, участники акции протеста требуют от французских депутатов проявить справедливость, сказать "нет" терроризму, не сеять раздор между народами и оставаться хотя бы нейтральными, если не могут способствовать установлению мира в регионе.
Участники держат плакаты с лозунгами "Мы требуем справедливости!", "Мы говорим НЕТ терроризму!", "Национальное собрание должно быть справедливым!", "Франция должна быть нейтральной для установления мира на Южном Кавказе!", "Остановите армянский терроризм!", "Не следуйте армянской лжи!", "Положите конец двойным стандартам!", "Не поддерживайте страну-агрессора!". Протестующие также демонстрируют фотографии убитых вооруженными силами Армении мирных азербайджанцев, кадры Ходжалинского геноцида, включая фотографии безжалостно убитых азербайджанских женщин и детей.
Выступая от имени азербайджанской общины, активисты диаспоры призвали французских депутатов быть справедливыми и провести сбалансированные дебаты.