26 Նոյեմբերի 2022 - 09:56
Երևանը կարող է անկայունության նոր վեկտոր դառնալ, «Հանրային լրատվական ծառայությանը» տված հարցազրույցում ասել է Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը։ Նրա խոսքով, այն էլիտաները, ովքեր ցանկանում են սկսել «գլոբալ փլուզման» գործընթացը, կարող են Հարավային Կովկասում ճգնաժամ կազմակերպել ուկրաինական սցենարով։
Փորձագետը Հարավային Կովկասում հակամարտությունը բեմականացված է անվանել։
«Այս խաղը՝ նախ հանրահավաքներ, հետո Նիկոլ Փաշինյանը խախտում է արդեն կնքված համաձայնագիրը, նպատակ է հետապնդում մամուլում ցույց տալ ՀԱՊԿ-ի անարդյունավետությունը, անարդյունավետության պատկեր ստեղծել։ Իրավիճակը նման է ուկրաինական սցենարին՝ մարդկանց հանել փողոց, հրաժարվել որոշումներոց, որոնք ղեկավարությունը կայացնում է փողոցի ճնշման ներքո»,- նշել է փորձագետը։
Եթե խնդիր դրվի Հայաստանը պոկել ԵԱՏՄ-ից և Ռուսաստանի հետ գործընկերությունից, պարզաբանել է Սոլոննիկովը, դա տեղի կունենա։ «Կարևոր է, որ վաղը Հայաստանը չդառնա այսօրվա Ուկրաինան»։

26 Ноября 2022 - 09:58
Ереван может оказаться новым вектором нестабильности, заявил в беседе с «Общественной службой новостей» директор Института современного государственного развития Дмитрий Солонников. По его словам, те элиты, которые хотят запустить процесс «мирового развала», могут устроить на Южном Кавказе кризис по украинскому сценарию.
Конфликт на Южном Кавказе эксперт назвал инсценированным.
«Вот эта игра – сначала митинги, затем Никол Пашинян срывает соглашение, которое уже заключили, сделано для того, чтобы в медиа продемонстрировать неэффективность ОДКБ, создать картинку неэффективности. Ситуация похожа на украинский сценарий — вывод людей на улицу, отказ от решений, которые принимает руководство под давлением улицы», — отметил эксперт.
Если будет поставлена задача вырвать Армению из ЕАЭС и из партнерских отношений с Россией, пояснил Солонников, это произойдет. Важно, заявил эксперт, чтобы Армения завтра не стала Украиной сегодня.
При этом он добавил, что в данный момент выход из ОДКБ Армении невыгоден. По его словам, премьер-министр республики Никол Пашинян не станет рисковать будущим страны.