• Հայաստանը շարունակում է սադրանքները Ադրբեջանի տարածքում - ԱԳՆ հայտարարությունը
Ադրբեջանի Հանրապետության ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Սարըբաբա բարձունքի հյուսիսային ուղղությամբ հայտնաբերվել է 2021 թվականին Հայաստանում արտադրված ПМН-э տիպի 350 հակահետևակային ական, որոնք տեղադրվել են դեռևս Ադրբեջանի տարածքից դուրս չբերված հայկական զինված խմբավորումների կողմից:
Նշենք, որ այս տարվա օգոստոսից մինչ օրս Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի Քելբաջարի և Լաչինի հատվածներում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 1119 ական, իսկ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում՝ 2021 թվականին Հայաստանում արտադրված 1609 ական (ընդհանուր առմամբ՝ 2728 ական)։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Ադրբեջանում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը, Թուրք-ռուսական մոնիթորինգային կենտրոնի թուրքական զորախմբի ղեկավար գեներալ-մայոր Ֆաթիհ Աքփընարը և ռուսական զորախմբի ղեկավար կոնտր-ծովակալ Օլեգ Սեմյոնովը նոյեմբերի 23-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հրավերով ուսումնասիրել են ականապատ դաշտը և հայտնաբերել ականները։
Նոյեմբերի 24-ին տարածք են այցելել օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդները և Ադրբեջանում հավատարմագրված լրագրողները։
«Այս հանգամանքները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Հայաստանը, անտեսելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետը՝ իր ուժերն ամբողջությամբ դուրս չի բերել Ադրբեջանի տարածքից, կոպտորեն խախտել է եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը և ականներ տրամադրելով՝ չարաշահել է Լաչինի ճանապարհը անօրինական ռազմական գործողությունների համար և դրանով իսկ սադրանքներ է իրականացրել Ադրբեջանի դեմ։
Ադրբեջանի տարածքներում Հայաստանի կողմից շարունակվող ռազմական սադրանքները, մեր տարածքներից ուժերն ամբողջությամբ դուրս չբերելը, մեր տարածքների նպատակաուղղված կերպով ականապատման շարունակումը հիմնական վտանգներն են, որոնք խոչընդոտում են հետպատերազմյան շրջանում լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքների իրականացմանը, ինչպես նաև ներքին տեղահանվածների իրենց հողեր վերադարձին։

24 Ноября 2022 - 15:05
Согласно информации министерства обороны Азербайджанской Республики, в северном направлении высоты Сарыбаба было обнаружено 350 противопехотных мин типа ПМН-э производства Армении 2021 года, заложенные армянскими вооруженными отрядами, еще не выведенными с территории Азербайджана. Отметим, что с августа текущего года в Кяльбаджарском и Лачинском районах границы между Азербайджаном и Арменией было обнаружено и обезврежено 1 119 мин, а на территории Карабахского экономического района - 1609 мин армянского производства 2021 года (всего 2 728).
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе МИД Азербайджана, по приглашению Минобороны Азербайджана командующий российскими миротворческими силами, временно дислоцированными на территории Азербайджана, генерал-майор Андрей Волков, руководитель турецкого контингента совместного турецко-российского Центра мониторинга генерал-майор Фатих Акпинар и руководитель российского контингента контр-адмирал Олег Семенов 23 ноября осмотрели минные поля и извлеченные мины. 24 ноября территорию посетили военные атташе иностранных государств и журналисты, аккредитованные в Азербайджане.
«Указанные обстоятельства еще раз продемонстрировали, что Армения, вопреки 4-му пункту трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, не вывела свои силы полностью с территории Азербайджана, грубо нарушив 6-ой пункт трехстороннего заявления и передав мины, Армения злоупотребила Лачинской дорогой для незаконных военных действий и тем самым совершила провокации против Азербайджана.
Продолжение Арменией военных провокаций на территориях Азербайджана, не вывод сил с наших территорий в полном объеме, продолжение целенаправленного минирования наших территорий являются основными угрозами, мешающими проведенным в постконфликтный период широкомасштабным восстановительно-строительным работам, гражданскому населению, действующему на этих территориях, а также возвращению и мирному проживанию вынужденных переселенцев.
Напомним, что с момента окончания Отечественной войны 2020 года до сегодняшнего дня от взрыва мины пострадали 268 наших граждан, из них 45 человек, в том числе 3 журналиста, погибли. Из 45 погибших 35 являются гражданскими лицами.
Отмеченное еще раз показывает, что Армения препятствует процессу нормализации и усилиям по установлению мира в регионе. Эта деятельность Армении является военным преступлением, серьезным нарушением международного гуманитарного права и обязательств, принятых Арменией в рамках трехстороннего заявления», - говорится в сообщении.