24 Նոյեմբերի 2022 - 11:50
«Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն երկաթուղային կամուրջ է կառուցում Հաքարի գետի վրայով, որը կլինի ամենամեծը երկրում։
Armenia.Az-ը ՓԲԸ-ին հղումով հայտնում է, որ կառույցի երկարությունը կկազմի 418 մետր, իսկ լայնությունը՝ 6,5 մետր։
Աշխատանքներն իրականացվում են Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղային գծի շինարարության շրջանակներում, որի հիմքը դրվել է անցյալ տարվա փետրվարի 14-ին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ։ Նախատեսվում է, որ նախագծի իրագործումը կավարտվի հաջորդ տարվա վերջին։
Նշենք, որ երկաթուղային գիծը միակողմանի է, երկարությունը առանցքի երկայնքով 110,4 կիլոմետր է։ Գծի վրա կգործի 9 կայան՝ Հորադիզ, Մարջանլը, Մահմուդլու, Սոլթանլը, Գումլագ, Հաքարի, Մինջիվան, Բարթազ, Աղբենդ։
Նախագծի շրջանակներում շահագործման կհանձնվի նաև 456 արհեստական ինժեներական կառույց, 70 շրջադարձ, 110,4 կմ երկարությամբ կապի և ազդանշանային գիծ։

24 Ноября 2022 - 10:56
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» ведет строительство железнодорожного моста через реку Хакари, который станет крупнейшим в стране.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на ЗАО, протяженность сооружения составит 418 метров, а ширина - 6,5 метра.
Работы ведутся в рамках строительства железнодорожной линии Горадиз-Агбенд, фундамент которой был заложен 14 февраля прошлого года при участии президента Ильхама Алиева. Планируется, что реализация проекта будет завершена в конце следующего года.
Отметим, что ж/д линия односторонняя, длина по оси составляет 110,4 километра. На линии будут работать 9 станций, а именно Горадиз, Марджанлы, Махмудлу, Солтанлы, Гумлаг, Хакари, Миндживан, Бартаз, Агбенд.
В рамках проекта также будут введены в эксплуатацию 456 искусственных инженерных сооружений, 70 стрелочных переводов, линия связи и сигналирования протяженностью 110,4 километра.