21 Նոյեմբերի 2022 - 11:24
Ադրբեջանը գտնվում է եզակի վիճակում՝ այլընտրանքային էներգիան իր էներգետիկ հաշվեկշռում ներդնելու հարցում:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների փորձագետների խմբի (GERE) քարտուղար Ջանլուկա Սամբուչինին։
Սամբուչինին նշել է, որ երկիրը մեծ հեռանկարներ ունի վերականգնվող էներգիայի զարգացման համար՝ չնայած COVID-19-ի տնտեսության վրա ազդեցությանը և էներգետիկ ճգնաժամին։
«Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը նպատակ է դրել մեծացնել վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը սահմանված էլեկտրաէներգիայի հզորության մեջ, 2026 թվականին հասցնել 24 տոկոսի, իսկ 2030 թվականին՝ 30 տոկոսի։ Այս նպատակներին հասնելու համար վերջերս բազմաթիվ նախագծեր են իրականացվել։ Օրինակ՝ շահագործման են հանձնվել նոր էլեկտրակայաններ, այդ թվում՝ մեգանախագծեր, որոնք վճռորոշ նշանակություն ունեն Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգի վերափոխման համար՝ ավելացնելու վերականգնվող էներգիայի սպառումը և դառնալու այս տեսակի էներգիայի արտահանող»,- հավելել է նա։

21 Ноября 2022 - 10:09
Азербайджан находится в уникальном положении для внедрения возобновляемых источников энергии в свой энергетический баланс.
Об этом сказал Armenia.Az секретарь Группы экспертов по возобновляемым источникам энергии (GERE) Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) Джанлука Самбучини.
Самбучини отметил, что у страны большие перспективы для развития возобновляемой энергетики, несмотря на влияние на экономику COVID-19 и энергетического кризиса.
«В целом перед Азербайджаном поставлена цель увеличить долю возобновляемой энергетики в установленной мощности электроэнергии до 24 процентов в 2026 году и 30 процентов в 2030 году. Для достижения этих целей в последнее время реализовано множество проектов. Например, введены в эксплуатацию новые электростанции, в том числе мегапроекты, которые имеют решающее значение для трансформации энергосистемы Азербайджана для увеличения потребления возобновляемой энергии и превращения в экспортера этого вида энергии», - добавил он.