• Ադրբեջանի պետբյուջեում ավելանում են առողջապահության համար նախատեսված միջոցները
2023 թվականի պետբյուջեում կավելանան առողջապահության և պարտադիր բժշկական ապահովագրության (ՊԲԱ) համար հատկացվող միջոցները, ինչը կբարձրացնի բնակչությանը մատուցվող բժշկական օգնության որակը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին այսօր խորհրդարանի լիագումար նիստում պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասել է՝ Միլի Մեջլիսի առողջապահության կոմիտեի նախագահ Ահլիման Ամիրասլանովը:
Նրա խոսքով, նախորդ հանդիպումներում բարձրացվել է որոշ բուժհաստատություններում հնացած սարքավորումների հարցը, և այդ հարցն արդեն լուծվում է։
Խոսելով պարտադիր բժշկական ապահովագրության մասին՝ կոմիտեի նախագահը նշել է, որ կան պարտադիր բժշկական ապահովագրության (ՊԲԱ) փաթեթում չընդգրկված հիվանդություններ:
«Մասնավորապես, դրանք ներառում են ուռուցքաբանական հիվանդություններ։ Այսօր ընդլայնվել են պարտադիր բժշկական ապահովագրության հնարավորությունները, և դա հնարավորություն է տալիս փաթեթում ներառել ուռուցքաբանական հիվանդությունները»,- ասել է նա։

17 Ноября 2022 - 15:44
В государственном бюджете на 2023 год увеличиваются средства, выделяемые на здравоохранение и обязательное медицинское страхование (ОМС), что повысит качество медицинской помощи, предоставляемой населению.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал сегодня председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению Ахлиман Амирасланов в ходе обсуждений госбюджета на пленарном заседании парламента.
По его словам, на прошлых заседаниях поднимался вопрос об устаревшем оборудовании в некоторых медицинских учреждениях и этот вопрос уже решается.
Говоря об обязательном медстраховании, председатель комитета отметил, что есть группа заболеваний, не охваченных пакетом ОМС.
«В частности, к ним относятся онкологические заболевания. Сегодня возможности ОМС расширились, и это позволяет включить в пакет также онкологические заболевания», - сказал он.