• Իլհամ Ալիև. Մենք Հայաստանը մեկուսացրել ենք մահմեդական աշխարհի հիմնական սյուներից
«Միևնույն ժամանակ մենք պետք է բացահայտեինք Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականությունը։ Ցավոք, Հայաստանի կողմից վերահսկվող միջազգային լրատվական ռեսուրսները, ծախված քաղաքական գործիչները, նրանց օտարերկրյա հովանավորները, հայկական լոբբին կարծիք են ձևավորել, որ իբր Ադրբեջանը ագրեսոր է»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Շուշայում զինծառայողների առջև ունեցած ելույթում ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նա նշել է, որ ընդհանուր առմամբ, պատերազմի 44 օրերի ընթացքում միջազգային մոտեցումը դրական է եղել. «Ճիշտ է, որոշ հայամետ երկրներ և Հայաստանի հետ սերտ կապեր ունեցող երկրներ փորձեցին քաղաքական որոշ քայլեր ձեռնարկել մեր դեմ։ Բայց ոչ մի արդյունք չտվեցին։ Որովհետև այս տարիների ընթացքում մենք ստացել ենք միջազգային հզոր աջակցություն։ Մեզ ընտրեցին Չմիավորման շարժման նախագահ: Մեր նախագահությունը հաստատվեց միաձայն որոշմամբ։ Միաձայն որոշմամբ մեր նախագահությունը երկարաձգվեց ևս մեկ տարով։ Սա միջազգային կազմակերպություն է, որը միավորում է համաշխարհային հանրության մեծ մասը։ Այս ինստիտուտին անդամակցում է 120 երկիր։ Մենք սերտ հարաբերություններ ենք հաստատել մահմեդական երկրների հետ և կարողացել ենք նրանց բացատրել, որ Հայաստանը ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում ոչ միայն մեր, այլև ողջ մահմեդական աշխարհի դեմ։ Ով քանդում է մզկիթները, չի կարող լինել մուսուլմանական երկրների բարեկամը: Չէ որ մահմեդական երկրների ղեկավարները չեն կարող գրկախառնվել մզկիթ քանդողների հետ: Չի կարելի նրանց գրկել և համբուրել: Սա երեսպաշտություն է, սա դավաճանություն է։ Սա այլ անուն չունի։ Այդ իսկ պատճառով մենք մեկուսացրինք Հայաստանը մահմեդական աշխարհի հիմնական սյուներից։
Ճիշտ է, մեզ չհաջողվեց լիովին մեկուսացնել նրան, դա այլ պատճառներ էլ ունի՝ երեսպաշտություն, որի մասին ես խոսեցի։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը մահմեդական աշխարհում ճանաչվեց որպես մզկիթներ քանդող ու պղծող երկիր, և դա մենք արեցինք»։

08 Ноября 2022 - 16:16
«В то же время мы должны были разоблачить агрессивную политику Армении. К сожалению, подконтрольные Армении международные медиа-ресурсы, продавшиеся политики, их зарубежные покровители, армянское лобби сформировали мнение, что Азербайджан является агрессором».
Как сообщает Armenia.Az, об этом Президент Ильхам Алиев сказал в своем выступлении перед военнослужащими в Шуше.
Он отметил, что в целом в течение 44 дней войны международный подход был позитивным: «Правда, некоторые проармянские страны и страны, имеющие тесные связи с Арменией, пытались предпринять какие-то политические шаги против нас. Но они не дали никакого результата. Потому что за эти годы мы получили мощную международную поддержку. Нас избрали председателем Движения неприсоединения. Наше председательство утверждено единогласным решением. Единогласным решением наше председательство было продлено еще на год. Это международная организация, объединяющая большую часть мирового сообщества. 120 стран являются членами этого института. Мы установили тесные отношения с мусульманскими странами и сумели объяснить им, что Армения ведет агрессивную политику не только против нас, но и против всего мусульманского мира. Тот, кто разрушает мечети, не может быть другом мусульманских стран. Лидеры мусульманских стран не могут принять в свои объятия тех, кто разрушает мечети, не так ли? Не может обнять и расцеловать их. Это лицемерие, это предательство. У этого нет другого названия. Именно поэтому мы изолировали Армению от основных столпов мусульманского мира. Правда, нам не удалось полностью изолировать ее, для этого есть и другие причины – лицемерие, о котором я говорил. Однако в целом Армения была признана в мусульманском мире страной, которая разрушает и оскорбляет мечети, и это сделали именно мы».