• Ադրբեջանական գազը կարևոր գործոն կլինի Թուրքիայում գազային հանգույց ստեղծելու համար. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել է ադրբեջանական գազը Եվրոպա փոխադրելու հարցը։
Armenia.Az-ը հայտնում է, որ A Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Էրդողանը նշել է, որ այդ հարցը քննարկվել է Ադրբեջան կատարած իր վերջին այցի ժամանակ։
Թուրքիայի առաջնորդի խոսքով, երկու երկրների միջև գոյություն ունեն Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը և Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարը:
Էրդողանը նշել է, որ հավելյալ բնական գազը, որը կփոխադրվի Ադրբեջանից TANAP-ով, կարևոր գործոն կլինի Թուրքիայում գազային հանգույց ստեղծելու համար։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև համաձայնագրի շրջանակներում գազի հանգույցի ստեղծման վայրը կլինի Թրակիան։

• Эрдоган: Азербайджанский газ станет важным фактором для создания газового хаба в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обсудил с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым вопрос транспортировки азербайджанского газа в Европу.
Как сообщает Armenia.Az, в интервью телеканалу A Haber Эрдоган отметил, что указанный вопрос обсуждался в ходе его последнего визита в Азербайджан.
По словам турецкого лидера, между двумя странами существуют нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум.
Эрдоган отметил, что дополнительный природный газ, который будет транспортироваться из Азербайджана посредством TANAP, станет важным фактором в вопросе создания газового хаба в Турции.
Президент Турции сообщил, что местом создания газового хаба в рамках договоренности Турции и России будет Тракье.
По его словам, восточная часть области Фракия является самым удобным для этих целей.
«Оттуда выход сможет распространиться на Европу. Мы предпринимаем шаги к тому, чтобы стать энергетическим центром», — сказал турецкий лидер.