13 0Հոկտեմբերի 2022 - 18:27
Ադրբեջանի աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությանն առընթեր սոցիալական պաշտպանության պետական հիմնադրամն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 4 միլիարդ 910 միլիոն մանաթ է վճարել բնակչությանը կենսաթոշակների, նպաստների, պետական նպատակային սոցիալական աջակցության համար:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են նախարարությունում, այդ ուղղություններով վճարումները կազմել են 10%-ով կամ 440 մլն մանաթով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Այս աճի հիմքում ընկած է այս տարվա սկզբից սոցիալական վճարների չափի հերթական աճը՝ որպես սոցիալական բարեփոխումների նոր փուլ։

• В этом году расходы на соцобеспечение населения составили 4 млрд 910 млн манатов
Государственный фонд социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана в январе-сентябре текущего года на пенсии, пособия, пенсии, адресную государственную социальную помощь выплатило населению 4 млрд 910 млн манатов.
Как сообщили Armenia.Az в министерстве, выплаты по этим направлениям составили на 10% или на 440 млн манатов больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В основе указанного роста лежит очередное повышение социальных выплат с начала текущего года в качестве нового этапа социальной реформы, а также расширение охвата системы социального обеспечения.