• Օվերչուկ. Ադրբեջանի քաղաքացիները Հայաստանի տարածքով կմեկնեն Նախչըվան և կվերադառնան
«Հայաստանը լավ է հասկանում, որ հետագա տնտեսական աճին խոչընդոտում է տրանսպորտային շրջափակումը։ Այսօր մենք մեկ քայլ հեռու ենք դրա վերացումից»։
«Ռոսիյսկայա գազետա»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է՝ ՌԴ փոխվարչապետ, Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի համանախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նրա խոսքով, բոլոր պայմանավորվածությունները կառուցված են, այդ թվում՝ հաշվի առնելով նշված գործոնը.
«Տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը միանշանակ շահավետ է բոլոր կողմերի համար: Ադրբեջանի քաղաքացիները հնարավորություն կունենան Նախչըվան մեկնել և վերադառնալ Հայաստանի տարածքով։ Իսկ Հայաստանը, վերջապես, ձեռք կբերի Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով դեպի Ռուսաստան, Իրան, Կենտրոնական Ասիա և հակառակ ուղղությամբ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժի հնարավորություն։ Եվ այս փոխադարձ շարժումը, առևտրի և մարդկային կապերի զարգացումը, ինչպես ասացի, վերջապես թույլ կտա մեզ սկսել բուժել երկարամյա վերքերը Հարավկովկասյան տարածաշրջանում։ Մենք աշխատում ենք, որպեսզի դա տեղի ունենա»:

30 Сентября 2022 - 09:39
«В Армении хорошо понимают, что дальнейший экономический рост сдерживается транспортной блокадой. Сегодня мы стоим в шаге от ее снятия».
Как передает «Российская газета», об этом заявил заместитель председателя Правительства РФ, сопредседатель трехсторонней Рабочей группы по разблокировке экономических и транспортных связей на Южном Кавказе Алексей Оверчук.
По его словам, все договоренности выстраиваются в том числе и с учетом указанного фактора:
«Разблокирование транспортных связей - это однозначный плюс для всех сторон. У граждан Азербайджана будет возможность ездить в Нахчыван и обратно через территорию Армении. А Армения, наконец, обретет возможность свободного перемещения граждан, транспортных средств и грузов в Россию, Иран, Центральную Азию и обратно через территорию Азербайджанской Республики. И вот это взаимное движение, развитие торговых и человеческих связей, как я говорил, позволит, наконец, начать залечивать многолетние раны в регионе Южного Кавказа. Мы работаем над тем, чтобы это произошло».