30 Սեպտեմբերի 2022 - 10:34
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ Հայաստանը մեկ քայլ է հեռու տրանսպորտային շրջափակման վերացումից, որը զսպում է տնտեսական աճը։ Այս մասին հայտնում է «Росийская газета»-ի կայքը։
«Հայաստանը լավ է գիտակցում, որ հետագա տնտեսական աճին խոչընդոտում է տրանսպորտային շրջափակումը։ Այսօր մենք մեկ քայլ հեռու ենք դրա հեռացումից»,- նշել է Օվերչուկը։
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի միջև երկարատև տրանսպորտային շրջափակման պայմաններում սկսեցին տեղի ունենալ առևտրի, Հայաստանի տնտեսության աճը և ընդհանուր ինտեգրացիոն ձեռքբերումները։ Օվերչուկը համարում է, որ տրանսպորտային մեկուսացման հաղթահարման, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հեռանկարները հզոր խթան կհաղորդեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանի և հարակից երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի զարգացմանը։

• Российский вице-премьер: Армения находится в шаге от снятия транспортной блокады
Заместитель председателя правительства Российской Федерации Алексей Оверчук заявил, что Армения стоит в шаге от снятия транспортной блокады, которая сдерживает экономический рост.
Об этом сообщается на сайте «Российской газеты».
«В Армении хорошо понимают, что дальнейший экономический рост сдерживается транспортной блокадой. Сегодня мы стоим в шаге от ее снятия», — отметил Оверчук.
По его мнению, в условиях многолетней транспортной блокады между РФ и Арменией начал происходить рост торговли, экономики Армении и общие интеграционные достижения. Оверчук считает, что перспективы преодоления транспортной изолированности, разблокирования экономических и транспортных связей в регионе дадут сильный толчок как развитию самой Армении, так и всего региона Южного Кавказа и прилегающих стран, включая Россию.