• Թուրքիան հետաձգել է հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը Հայաստանի սադրանքի պատճառով
«Մենք հանդիպել ենք հուլիսին, երբ որ ձեռք բերվեց այն հայտնի պայմանավորվածությունը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացման և ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումների հնարավորության ստեղծման»։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ռուբեն Ռուբինյանը հիշեցրել է, որ իր վերջին հանդիպումը Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սարդար Քըլըչի հետ տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին։
Նա նշել է, որ սեպտեմբերի 14-ին՝ սահմանին պետք է տեղի ունենար հանդիպում երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջև, որպեսզի քննարկվեր իմպլեմենտացիան այդ երկու քաղաքական պայմանավորվածությունների:
Նրա խոսքով, սեպտեմբերի 14-ին, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանին բախումներ էին տեղի ունենում, թուրքական կողմի ցանկությամբ այդ հանդիպումը հետաձգվել է:

• Турция отложила встречу спецпредставителей из-за провокации Армении
«Мы встречались в июле, обсуждалась известная договоренность об открытии границ для граждан третьих стран и возможности прямой авиаперевозки грузов».
Как сообщает Armenia.Az, об этом в интервью армянской службе радио «Свобода» заявил вице-спикер парламента Армении, специальный представитель по переговорам по нормализации между Арменией и Турцией Рубен Рубинян.
Рубен Рубинян напомнил, что его последняя встреча со спецпредставителем Турции Сардаром Кылычем состоялась 14 июля.
Он отметил, что 14 сентября на границе должна была состояться встреча между представителями соответствующих ведомств двух стран для обсуждения реализации этих двух политических соглашений.
Рубинян подчеркнул, что встреча была отложена по просьбе турецкой стороны из-за столкновений, произошедших в то время на армяно-азербайджанской границе.
По его словам, точной даты, на какой срок отложена встреча, нет.
Специальный представитель подчеркнул важность реализации этих соглашений: «Это должно быть реализовано, потому что имеют место политическое соглашение и политическая ответственность».