29 Սեպտեմբերի 2022 - 12:26
Հայկական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նոյեմբերի 6-ին կմեկնի Պրահա (Չեխիա)՝ ձեռքին խաղաղության պայմանագրի տեքստի նախնական տարբերակը։
Ինչպես նշում է Past թերթը, սեպտեմբերի 27-ին Սպիտակ տանը Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպմանը, որը նախաձեռնել էր ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության խորհրդական Ջեյք Սալիվանը, հիմնականում քննարկվել են խաղաղության պայմանագրի տեքստի նախնական տարբերակները։ Գրիգորյանն ու Հաջիևը ներկայացրել են իրենց մոտեցումները և փորձել եռակողմ ձևաչափով հասնել կոնսենսուսի տարբերակի։
Փաշինյանը, ըստ թերթի, նոյեմբերի 6-ին կմեկնի Պրահա՝ մասնակցելու ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին՝ ձեռքին խաղաղության պայմանագրի տեքստի նախնական տարբերակը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իր հայտարարության մեջ սահմանամերձ գոտում Հայաստանի զինված ուժերի երեկվա սադրանքի վերաբերյալ նշել է, որ հայկական կողմի սադրանքները նպատակաուղղված են տեղի ունենում հաջորդ գագաթնաժողովի նախօրեին։

29 Сентября 2022 - 10:51
По сведениям армянских СМИ, Пашинян 6 ноября отбудет в Прагу (Чехия) с предварительным вариантом текста мирного договора на руках.
Как отмечает газета «Паст», на состоявшейся 27 сентября в Белом доме встрече секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева, инициатором которой был советник президента США по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан, главным образом обсуждались предварительные варианты текста мирного договора. Григорян и Гаджиев представили свои подходы и попытались в трехстороннем формате достичь консенсусного варианта.
Пашинян, по сведениям газеты, отбудет 6 ноября в Прагу для участия в неформальном саммите ЕС с предварительным вариантом текста мирного договора на руках.
Примечательно, что МИД Азербайджана в своем заявлении относительно вчерашней провокации ВС Армении в приграничной зоне отметило, что провокации армянской стороны происходят целенаправленно накануне очередной встречи на высшем уровне.