• Նախարար. Աղալիի դպրոցում ուսուցման մեջ ընդգրկված է 65 աշակերտ, ակնկալվում է, որ նրանց թիվը կավելանա
15 Սեպտեմբերի 2022 - 11:50
«Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղի միջնակարգ դպրոցում երկար ժամանակից հետո, առաջին անգամ հնչեց զանգը։ Այսօր իսկապես մի փոքր այլ ձևով է անցկացվում Գիտելիքի օրը: Կարծում եմ՝ սա մեծ գործընթացի սկիզբն է։ Այս օրը միաժամանակ առաջացնում է հպարտություն, և հուսադրում է»:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Աղալիի դպրոցում ուսումնական տարվա մեկնարկի հետ կապված միջոցառմանը մասնակցող, գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը։
Նախարարը նշել է, որ Աղալիի դպրոցում ուսուցման մեջ ներգրավվել է 65 աշակերտ:
«Այստեղ կդասավանդեն 14 ուսուցիչներ Ադրբեջանի տարբեր շրջաններից, այդ թվում՝ բնիկներ Աղալիից։ Ուրախացնում է այն, որ մոտ 800 ուսուցիչ դիմել է այս կապակցությամբ։ Առաջիկա շաբաթներին ակնկալվում է սովորողների թվի ավելացում, քանի որ բնակիչների վերաբնակեցումը շարունակվում է: Համալիրում գործելու է նաև նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն։ Համոզված եմ, որ Աղալը գյուղի միջնակարգ դպրոցը դառնալու է՝ միջնակարգ լրիվ կրթության համակարգում ամենաառաջատարներից մեկը»։

• Министр: В школе Агалы к обучению привлечены 65 учащихся, ожидается увеличение их числа
«Впервые за долгое время прозвучал звонок в полной средней школе села Агалы Зангиланского района. Сегодня действительно несколько по иному проходит День знаний. Думаю, что это начало большого процесса. Этот день одновременно и вызывает гордость, и обнадеживает».
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил министр науки и образования Эмин Амруллаев, принимающий участие на мероприятии в школе Агалы в связи с началом учебного года.
Министр отметил, что в школе Агалы к обучению привлечены 65 учеников:
«Здесь будут преподавать 14 педагогов из разных регионов Азербайджана, в том числе уроженцы Агалы. Радует, что в связи с этим обратились около 800 педагогов. В ближайшие недели ожидается увеличение числа учащихся, поскольку переселение жителей продолжается. В комплексе также будет функционировать дошкольное образовательное учреждение. Уверен, что средняя школа в селе Агалы станет одной из самых передовых в системе полного среднего школьного образования».