• Թուրքիայի դեսպան. Մենք` «Երկու պետություն, մեկ ազգ» կարգախոսով կհաղթահարենք բոլոր դժվարությունները
«Մենք ականատես ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բացառիկ եղբայրության, որը համանմանը չունի աշխարհում: Այս եղբայրությունը արմատավորված է ընդհանուր պատմության և մշակույթի մեջ»:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az- ը, այս մտքերն արտացոլվել են՝ Ադրբեջանում Թուրքիայի նորանշանակ դեսպան Ջահիթ Բաղչիի ուղերձում:
Դիմումում ասվում է, որ հայերի կողմից ադրբեջանական հինավուրց Ղարաբաղի հողերի շուրջ 30-ամյա արյունալի օկուպացիան ավարտվեց 44-օրյա Հայրենական պատերազմում փառավոր հաղթանակով, և այդ հաղթանակը շատ ուրախացրեց ինչպես ադրբեջանական ժողովրդին, այնպես էլ Թուրքիայի քաղաքացիներին: Դեսպանը նշել է, որ Թուրքիան, կատարելով իր եղբայրական պարտքը Հայրենական պատերազմի ժամանակ, երբեք միայնակ չի թողել Ադրբեջանին. Թուրք ժողովրդի անունից ես դիմում եմ Ադրբեջանի և աշխարհի բոլոր ադրբեջանցիներին. «Շնորհավորում եմ հաղթանակի կապակցությամբ, թող դա հավերժ լինի»: Թող Ալլահը հանգստություն տա Հայրենական պատերազմի շեհիդների հոգիներին, մենք ցավակցում ենք զոհվածների ընտանիքներին, մարտական ընկերներին, ադրբեջանական ժողովրդին մաղթում ենք համբերություն:
Մենք հավատում ենք, որ Ղարաբաղում ամեն գարուն խարը բյուլբյուլը ծաղկելու է մեր շեհիդների համար: Ինչպես ասում է նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր Թուրքիան ադրբեջանցի եղբայրների կողքին է: Ոչ մի ուժ չի խախտի թուրք-ադրբեջանական միասնությունը: Մենք կհաղթահարենք բոլոր դժվարությունները «Մեկ ազգ՝ երկու պետություն» կարգախոսի ներքո, կզարգացնենք մեր երկրները », - ընդգծել է դեսպանը: