Թուրքական արտադրության առաջին «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ն օդում անցկացնելով 300 հազար ժամ՝ ռեկորդ է սահմանել:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է «Baykar» ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Կատարի և Ադրբեջանի բանակների զինանոցում կա 160 միավոր «Bayraktar TB2»:
«Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա «Bayraktar TB2»-ն նախ արտահանվել է Ուկրաինա, իսկ հետո՝ Կատար և Ադրբեջան: Կատարում, Սիրիայում, Ուկրաինայում և Ղարաբաղում «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ները շահագործվում են շոգ, ցուրտ և ձյունոտ եղանակներում»:
Նշվում է, որ թուրքական անօդաչու թռչող սարքերը կարևոր դեր են խաղացել շուրջ 30 տարի օկուպացիայի տակ գտնվող Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի ազատագրման գործում:
«44 օր տևած ռազմական գործողություններից հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ադրբեջանական բանակը վերջ դրեց հայկական օկուպացիային, իր վերահսկողության տակ վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղը: Հայրենական պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական բանակը լայնորեն կիրառեց «Baykar» ընկերության արտադրած «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ներ: Ռազմական փորձագետների ուսումնասիրությունները վկայում են, որ «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ները ոչնչացրեցին Հայաստանի ՀՕՊ համակարգերը, տանկերն ու զրահափոխադրիչները, ավտոմոբիլային տեխնիկան և ամրաշինական կառուցվածքները: Համաշխարհային մամուլը և փորձագետները նշում են, որ թուրքական ԱԹՍ-ները այն ուժն են, որը կփոխի ռազմական պատմությունը»: