17 0Հոկտեմբերի 2020 - 21:04
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել ընդունել նախագահ Իլհամ Ալիևի պայմանները:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Day.Az-ին, այս մասին հայտնել են հավաստի աղբյուրները: Նշվում է, որ Փաշինյանն արդեն տարբեր եղանակներով փորձում է շփումներ հաստատել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ օգտվելով անհատ միջնորդների հնարավորություններից:
Հաղորդվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է երկխոսության՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջ քաշած պայմաններով:
Աղբյուրը նշում է, որ Ֆիզուլիում և մի շարք այլ բնակավայրերում լուրջ պարտություն կրած հայկական բանակի ռազմական ոգին շատ ցածր մակարդակի վրա է: Հակառակորդի բանակը կաթվածահար վիճակում է, անձնակազմի հուսահատությունը հասել է գագաթնակետին:
Հայտնի է, որ հայկական բանակը կապիտուլյացիայի շեմին է, ամենուր սպիտակ դրոշակներ են բարձրացնում: Մյուս կողմից՝ ռազմի դաշտում կրած հաջորդական պարտությունները խորացրել են Հայաստանում առկա քաղաքական ճգնաժամը:
Փաշինյանի դեմ դժգոհությունները գնալով շատանում են, ընդդիմադիր ուժերը սկսում են վրեժխնդրության ծրագրեր մշակել:
«Մարտի դաշտում կրած մեծ կորուստները ուժեղացնում են Հայաստանի քաղաքացիների զայրույթը: Ծնողներն այլևս չեն թողնում իրենց երեխաներին գնալ բանակ: Բանակում դասալքությունը զանգվածային բնույթ է կրում», - հայտնում է աղբյուրը: