Մենք ժամանեցինք առաջնագծումտեղակայված N զորամաս, շփվելու այն զինծառայողների հետ, ովքեր պատրաստվում են զորացրման։ Մեզ հետ խոսելու ընթացքում, զինվորները գոհունակություն են հայտնել՝ զորամասում նրանց համար ստեղծված պայմանների, պարենամթերքով ապահովման, հրամանատարների հոգատարության և ուշադրության համար։ Զինծառայողները նշել են, որ կատարել են իրենց քաղաքացիական պարտքը և կարող են հպարտ վերադառնալ հարազատ տներ։
«Ադրբեջանական բանակի շարքերում գտնվելը՝ պատվաբեր և ուրախալի է։ Ինձ բանակ ուղարկելու ժամանակ, ծնողներս հույս են հայտնել, որ ես կդառնամ օրինակելի զինվոր, հայրենիքի արժանի զավակ։ Իմ զորացրամանը հաշված օրեր են մնացել։ Ծառայության ժամանակ ես հասկացել եմ, որ զինվորական պարտականությունը մեծ նշանակություն ունի, ինչպես քաղաքացիների, այնպես էլ պետության համար։ Բանակը ինձ համար դարձել է կյանքի դպրոց, ես այստեղ շատ բան եմ սովորել՝ օրինակ վերցնելով մեր խիզախ ու պրոֆեսիոնալ հրամանատարներից։ Բանակում ես շատ ընկերներ եմ ձեռք բերել, որոնց հետ հաղթահարել եմ դժվարություններ և սովորել եմ հարմարվել ցանկացած պայմաններին։ Ես հպարտանում եմ, որ ծնողներիս մոտ եմ վերադառնում, որպես բանակի ղեկավարության հարգանքը նվաճած օրինակելի զինվոր։ Ես զորացրվում եմ այն հույսով, որ կգա այն օրը, երբ Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամանով կվերադառնամ մեր Զինված ուժերի շարքերը, որպեսզի կատարեմ «Գրոհի» հրամանը»,- պատմել է Իլքին Հուսեյնովը, տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Armiya.Az-ին։
Զինվոր Ռոյալ Համիդովը նշել է իր ստորաբաժանումում տիրող բարեկամական մթնոլորտը. «Ես շատ ուրախ էի, երբ իմացա, որ երիտասարդ մարտիկի նախապատրաստման դասընթացներից հետո մեկնելու եմ դիրքեր։ Դիրքերում կանգնելը և հարազատ պետության սահմանները պաշտպանելը՝ ինձ համար մեծ պատիվ է։ Ծառայության առաջին օրվանից ես զգացել եմ անձնակազմի միջավայրում բարեկամական մթնոլորտը և շատ էի ուզում դառնալ այդ մեծ ընտանիքի արժանի անդամ։ Ծառայության ժամանակ ես ներդրել եմ բոլոր ջանքերը՝ օրինակելի և պրոֆեսիոնալ զինվոր դառնալու համար։ Հուսով եմ, որ դա ինձ հաջողվել է։ Զինվորական ծառայությունը յուրաքանչյուր քաղաքացու պարտքն է և ես ուրախ եմ, որ կատարել եմ այն։
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հրամանատարներին նրա համար, որ նրանք պատրաստակամությամբ են մեզ հետ կիսվել իրենց գիտելիքներով ու հմտություններով, ուշադրություն են հատկացրել յուրաքանչյուրին և արել են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի մենք դառնանք պրոֆեսիոնալ զինվորներ։ Մեր հրամանատարներին հաջողովում է իրենց մեջ ներդաշնակել այնպիսի հատկանիշներ, ինչպես պահանջկոտությունը և հոգատարությունը, նրանք կարողացել են խիստ կարգապահություն հաստատել բանակում, և միևնույն ժամանակ միշտ ուշադրություն են հատկացրել զինվորի բարոյահոգեբանական ոգու բարձրացմանը։ Ես Գերագույն գլխավոր հրամանատարին շնորհակալ եմ նաև զորամասում հարմարավետ սոցիալ-կենցաղային պայմանների և գերազանց պարենային ապահովման համար»։
Զինվոր Սանան Իբրահիմովը ասել է, որ զինվորական ծառայությունը նրա մեջ ձևավորել է այնպիսի կարևոր հատկանիշներ, ինչպես խիզախությունը, դիմացկունությունը և պետությանը հավատարմությունը. «Ես պատրստ եմ ցանկացած պահի վերադառնալ զինվորական ծառայության, ադրբեջանական հողերը օկուպացիայից ազատագրելու համար։ Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, անկախ նրանից, թե հետագայում նա ինչպիսի մասնագիտություն կընտրի, պետք է է իր պարտքը կատարի հայրենիքի հանդեպ, զինվորական ծառայություն անցնի, որպեսզի միշտ պատրաստ լինի հայրենիքի պաշտպանությանը»։