• ԵՄ. Կշարունակվի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բարձր մակարդակով երկխոսությանն աջակցությունը
02 Դեկտեմբերի 2019 - 12:36
Արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով Եվրամիության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ Եվրախորհրդարանի քննարկումներում ելույթ է ունեցել արևելյան հարևանության զարգացման թեմայով։
Ինչպես փոխանցում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Արտաքին կապերի եվրոպական ծառայություն կայքին, ելույթի ժամանակ Մոգերինը պատմել է՝ վերջին 5 տարիների ընթացքում արևելյան գործընկերների հետ աշխատանքի հնարավորությունների մասին, և նշել է, որ 2014 թվականին այդ պաշտոնում նշանակվելու ժամանակ, այդ հարցը եղել է ԵՄ-ի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության օրակարգի ամենակարևոր տարրը։
Խոսելով Արևելյան գործընկերության յուրաքանչյուր երկրի հետ հարաբերությունների մասին՝ Ֆ. Մոգերինին նշել է, որ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև նոր համաձայնագրի ավարտման աշխատանքը շարունակվում է, և հույս է հայտնել, որ այդ պատվախնդիր համաձայնագիրը կընդգրկի տարբեր հարցեր՝ ներառյալ մարդու իրավունքների և տնտեսության դիվերսիֆիկացմանն աջակցությունը։
ԵՄ-ի գերագույն ներկայացուցիչը ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար կշարունակի աջակցել և քարոզել՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բարձր մակարդակով երկխոսությունը։
Ընդգծվել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդային ջանքերին և առաջարկություններին, այդ թվում նաև ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցչի գործունեությանը ԵՄ-ի աջակցությունը։ Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի հետ կապված և Արտաքին կապերի եվրոպական ծառայության ինտերնետային էջում տեղակայված այդ ելույթը, հատկապես հակամարտության կարգավորման մասին տեղեկացնող պարագրաֆում ներառված «Ադրբեջան» հղումը՝ ընթերցողներին վերաուղղում է այս տարվա ապրիլին կայացած՝ ԵՄ-Ադրբեջան Համագործակցության խորհրդի 16-րդ նիստի արդյունքներով վերաբերյալ մամուլի ասուլիսի նյութերի վրա։ Հիշեցնենք, որ վերոհիշյալ մամուլի ասուլիսի ժամանակ գերագույն հանձնակատար Ֆ. Մոգերինին Ադրբեջանը անվանում է ԵՄ-ի շատ կարևոր գործընկեր և ընդգծում է, որ ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Ադրբեջանի անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։