20 Նոյեմբերի 2025 - 13:22
Նոյեմբերի 18-ին ավելի քան 9000 ադրբեջանական կայքերի աշխատանքի դադարեցումը չպետք է դիտարկել որպես եզակի միջադեպ, որը կապված է միայն Cloudflare հարթակի հետ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին՝ «Կիբերանվտանգության օր» միջոցառման ժամանակ հայտարարել է՝ Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Թուրալ Մամեդովը։
Նա նշել է, որ իրավիճակը ցույց է տվել՝ տեղական թվային որոշումների զարգացման և մասնավոր հատվածի կախվածությունը օտարերկրյա ծառայություններից նվազեցնելու կարևորությունը։
«Տեղական արտադրանքների ստեղծումը պետք է լինի հիմնական խնդիրներից մեկը՝ մեծ ներուժ ունեցող ընկերությունների համար, ինչպիսին է Proxima-ն։ Սա ուղղակիորեն կապված է թվային ինքնիշխանության ապահովման հետ, որը երկրի նախագահի կողմից հաստատված տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարության մեջ նշված առաջնահերթություններից մեկն է», - նշել է Մամեդովը։
Նա ընդգծել է, որ վերջին միջադեպը մասնավոր հատվածի՝ արտաքին հարթակներից կախվածության հստակ օրինակ է։ Տուժած ռեսուրսների զգալի մասը լրատվամիջոցների կայքերն էին, որոնք, ըստ նրա, պետք է ազդարարեն՝ տեղեկատվական պատերազմին պատրաստվածության ուժեղացման անհրաժեշտության մասին։
Մամեդովը հայտնել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում մի շարք պետական կառույցներ հրաժարվել են Cloudflare-ի նման լուծումներից, որոնք ենթադրում են ինտերնետային տրաֆիկի արտասահման տեղափոխում, և դրանց պաշտպանությունն ապահովվում է AzStateNet ազգային ենթակառուցվածքի միջոցով։