09 0Հոկտեմբերի 2021 - 11:09
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից, Էնդրյու Շոֆերը Ամերիկայի Միացիալ Նահանգներից և Իգոր Հովաևը Ռուսաստանի Դաշնությունից) այսօր հայտարարություն են հրապարակել։
Ինչպես փոխանցում է Armenia.Az-ը, հայտարարության համաձայ՝ համանախագահները հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին Ժնևում խորհրդակցություններ են անցկացրել՝ ՄԱԿ-ի փախստականների գործերով հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդի և Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնի հետ։ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը նույնպես մասնակցել է այդ հանդիպումներին։ Մասնակիցները ընդգծել են՝ իրենց աշխատանքի իկատարման համար միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների լիովին ու անարգել մուտքի կարևորությունը։ ՄԱԿ-ի Գերագույն Ասսամբլեայի հարթակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների՝ ոչ վաղուցվա կառուցողական հանդիպման լույսի ներքո համանախագահները ողջունել են Ադրբեջանի կողմից մեկ հայ զինծառայողի ազատ արձակումը, ինչպես նաև քննարկել են՝ դեէսկալացիայի հնարավոր և հումանիտար միջոցները, այդ թվում նաև ձերբակալվածների, անհետ կորած անձանց և բոլոր տեղահանված անձանց կամավոր վերադարձը։ Համանախագահները ընդգծել են՝ համաձայնության ոլորտների փնտրման համար կողմերի հետ աշխատանքը շարունակելու իրենց նկատառումները։
Համանախագահները դրականորեն են ընկալել՝ նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունները, որոնցում նրանք՝ համանախագահների հովանու ներքո հանդիպելու սկզբունքային պատրաստակամություն են հայտնել։ Համանախագահները անհամբերությամբ են սպասում կողմերի հետ նման հանդիպման պայմանների և մանրամասների քննարկման հնարավորությանը և կրկին անգամ հայտարարում են՝ այդ գործընթացում հետագա քայլերի քննարկման համար մոտ ապագայում տարածաշրջան այցելելու իրենց պատրաստակամության մասին։