• Ադրբեջանը ևս մեկ տարի կնախագահի Չմիավորման շարժմանը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը (ԱԳՆ) տեղեկատվություն է տարածել՝ կապված Չմիավորման շարժման նախարարների միջանկյալ խորհրդաժողովի հետ:
Ինչպես Armenia.Az- ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում, 2021 թվականի հուլիսի 13-14-ը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահությամբ անցկացվել է՝ Չմիավորման շարժման (ՉԺ) նախարարների՝ «Չմիավորման շարժումը՝ գլոբալ մարտահրավերներ բազմակողմանի ջանքերի կենտրոնում» թեմայով տեսաձևաչափով միջանկյալ խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի անցկացման հիմնական նպատակն էր՝ Բաքվի գագաթնաժողովից հետո շարժման անդամների ձեռքբերած հաջողությունների, գլոբալ մարտահրավերների դեմ պայքարի ջանքերի և այս ուղղությամբ հետագա քայլերի քննարկումը:
Խորհրդաժողովի սկզբում հնչեցվել է՝ Ադրբեջանի նախագահ, ՉՄ-ի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ խորհրդաժողովի մասնակիցներին հղած տեսաուղերձը: Իր ուղերձում պետության ղեկավարը պատմել է՝ Չմիավորման շարժմանը
նախագահության շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից իրականացված հաջող նախաձեռնությունների, 44-օրյա Հայրենական պատերազմի արդյունքների մասին:
Պետության ղեկավարի ելույթից հետո լսվել է՝ ՉԺ-ում Ադրբեջանի նախագահության 21 ամիսների ընթացքում կատարված աշխատանքների մասին զեկույցը:
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանը պետք է 3 տարի նախագահեր Չմիավորման շարժմանը, այս ժամկետը լրանում է 2022 թվականին: Սակայն, այն բանից հետո, երբ Ուգանդան, որը կդառնա հաջորդ նախագահը, հայտարարել է, որ մեկ տարի անց կարող է ստանձնել նախագահությունը, ՉՄ-ի անդամ երկրները դրական պատասխան են տվել Ադրբեջանի դիմումին՝ շարժման նախագահության ևս մեկ տարի երկարացման հետ կապված: