06 Նոյեմբերի 2025 - 09:40
Ուղերձում Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին և ադրբեջանական ժողովրդին՝ Հայրենական պատերազմում Հաղթանակի հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ, որը կնշվի նոյեմբերի 8-ին։
«Այս նշանակալից իրադարձությունը նաև հիանալի հնարավորություն է գնահատելու Ձեր՝ որպես պետական գործչի և հեռատես առաջնորդի մեծ վաստակը, որը նպաստել է՝ Հայաստանի հետ պատմական համաձայնագրի կնքմանը և կայուն խաղաղության ու տնտեսական հնարավորությունների նոր ժամանակաշրջան են բացել Կովկասյան տարածաշրջանում։
Ձերդ Գերազանցություն, անհամբեր սպասում եմ Ձեզ հետ միասին մասնակցելու Հաղթանակի օրվան նվիրված միջոցառումներին, որոնք կկայանան նոյեմբերի 8-ին Բաքվում։ «Վստահ եմ, որ իմ այցը հիանալի հնարավորություն կստեղծի առաջ մղելու մեր փոխշահավետ օրակարգի զարգացմանը, մասնավորապես՝ հուլիսի 4-ին Խանքենդիում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված կարևոր համաձայնագրի շրջանակներում։
Մենք անհամբեր սպասում ենք Ձեր այցին Պակիստան՝ Ձեզ հարմար ժամանակ։ Մեր պատվիրակությունները ակտիվորեն աշխատում են մի շարք հարցերի վերջնական լուծման ուղղությամբ, որոնք ուղղված են այս այցի ընթացքում փոխշահավետ նախաձեռնությունների պաշտոնական մեկնարկին։ Օգտվելով այս հաճելի հնարավորությունից՝ ես կրկին նշում եմ, որ Պակիստանը վճռական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բարձրացնելու մինչև համապարփակ, փոխշահավետ ռազմավարական և տնտեսական գործընկերության՝ ի շահ մեր եղբայրական ժողովուրդների բարօրության», - ասվում է ուղերձում։

06 Ноября 2025 - 09:58
Премьер-министр Пакистана Мухаммад Шахбаз Шариф направил письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
В письме Мухаммад Шахбаз Шариф поздравил Ильхама Алиева и азербайджанский народ с пятой годовщиной Победы в Отечественной войне, которая будет отмечаться 8 ноября.
«Это знаменательное событие также является хорошей возможностью оценить Ваши выдающиеся заслуги как государственного деятеля и дальновидного лидера, которые способствовали достижению исторического соглашения с Арменией и открыли новый период устойчивого мира и экономических возможностей в Кавказском регионе.
Ваше Превосходительство, с нетерпением жду возможности вместе с Вами принять участие в мероприятиях, посвященных Дню Победы, которые состоятся 8 ноября в Баку. Уверен, что мой визит создаст прекрасную возможность для развития нашей взаимовыгодной повестки, особенно в рамках важной договоренности, достигнутой во время XVII саммита Организации экономического сотрудничества 4 июля в Ханкенди.
С нетерпением ждем Вашего визита в Пакистан в удобное для Вас время. Наши делегации активно работают над завершением ряда вопросов, направленных на официальное начало взаимовыгодных инициатив во время этого визита. Пользуясь этой приятной возможностью, вновь подчеркиваю, что Пакистан полон решимости поднять отношения с Азербайджаном до уровня всестороннего, взаимовыгодного стратегического и экономического партнерства во имя благополучия наших братских народов», — говорится в письме.