• Նյու Յորքում Ադրբեջանի քաղաքացիները շարժական հյուպատոսական ծառայություններ են ստացել
Report-ի փոխանցմամբ, Նյու Յորքում և հարևան նահանգներում բնակվող Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրամադրվել են շարժական հյուպատոսական ծառայություններ։ Շարժական հյուպատոսական ծառայության շրջանակներում ավելի քան 40 քաղաքացի օգտվել է տարբեր ծառայություններից։
Քաղաքացիները ստացել են ծառայություններ, այդ թվում՝ անձնագրերի երկարաձգում, վերադարձի վկայականներ, հյուպատոսական գրանցում, նոտարական ծառայություններ, քաղաքացիության հարցերի լուծում, քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցում և փաստաթղթերի հավաքագրում՝ ըստ պահանջի։
Ծառայության հիմնական նպատակն է բարձրացնել հյուպատոսական ծառայությունների մատչելիությունը Միացյալ Նահանգներում բնակվող ադրբեջանցիների համար և ապահովել ընթացակարգերի ավելի արդյունավետ կատարումը։
Հարկ է նշել, որ Միացյալ Նահանգներում շարժական հյուպատոսական ծառայությունը առաջին անգամ ստեղծվել է՝ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խազար Իբրահիմի նախաձեռնությամբ։ Ավանդական հյուպատոսական ծառայությունները մատուցվել են մի քանի տարի շարունակ Միացյալ Նահանգների տարբեր քաղաքներում և նահանգներում։

• В Нью-Йорке граждане Азербайджана получили выездные консульские услуги
Как передает Report, выездное обслуживание было проведено для граждан Азербайджанской Республики, проживающих в Нью-Йорке и соседних штатах. В рамках выездной консульской службы более 40 граждан воспользовались различными услугами.
Гражданам были предоставлены услуги по обновлению общегражданского паспорта, оформлению «Свидетельства на возвращение», постановке на консульский учет, совершению нотариальных действий, решению вопросов гражданства, государственной регистрации актов гражданского состояния, а также получению документов по запросу.
Основная цель службы - повысить доступность консульских услуг для соотечественников, проживающих в США, и обеспечить более оперативное выполнение процедур.
Отметим, что выездная консульская служба в США впервые была организована по инициативе чрезвычайного и полномочного посла Азербайджана в этой стране Хазара Ибрагима. Традиционные консульские услуги уже несколько лет оказываются в различных городах и штатах США.