03 Նոյեմբերի 2025 - 10:17
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան մասնակցել է՝ Մեծ Եգիպտական թանգարանի բացման արարողությանը՝ Եգիպտոս կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում։
Այս մասին Report-ին հայտնել են խորհրդարանի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Միջոցառմանը, որին մասնակցել են տարբեր երկրների պետությունների, կառավարությունների և խորհրդարանների ղեկավարներ, ընթերցվել է՝ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ էլ-Սիսին ուղերձը մասնակիցներին։ Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև վարչապետ Մուստաֆա Մադբուլին։
Բացման արարողությունը շարունակվել է եգիպտական մշակույթը արտացոլող գեղարվեստական ծրագրով, որից հետո ներկայցվել է թանգարանի ամենախորհրդանշական արտեֆակտների ցուցահանդեսը։

• Гафарова приняла участие в открытии Большого Египетского музея
Председатель Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана Сахиба Гафарова в рамках рабочего визита в Египет приняла участие в церемонии открытия Большого Египетского музея.
Об этом Report сообщили в Отделе прессы и связей с общественностью парламента.
На мероприятии, в котором приняли участие главы государств, правительств и парламентов различных стран, было зачитано обращение президента Египта Абдель Фаттаха ас-Сиси к участникам. Также с приветственной речью выступил премьер-министр этой страны Мустафа Мадбули.
Церемония открытия продолжилась художественной программы, отражающей египетскую культуру, после чего была представлена выставка самых символичных артефактов музея.
Отметим, что в музее находятся экспонаты различных периодов египетской цивилизации и более 100 000 экспонатов.