• Բիրոլ Աքգյուն. Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ՝ կբացվի արևելք-արևմուտք երթուղի Թուրքիայի միջով
«Մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքը վաղուց դուրս է եկել պարզ կարգախոսի շրջանակներից և վերածվել է աշխարհաքաղաքական միասնության։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը՝ Եվրասիական երիտասարդ ձեռներեցների ֆորումի (EYBF2025) նախօրեին կայացած հանդիպման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները առաջընթաց են ապրել Կասպից ծովից արևելք և զարգացել են Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) շրջանակներում ինտեգրման մակարդակի.
«Մեր գտնվելու տարածաշրջանը կդառնա փոփոխվող աշխարհակարգի ամենակարևորներից մեկը, քանի որ հենց այստեղով է անցնում Միջին միջանցքը։ Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ՝ կբացվի արևելք-արևմուտք երթուղի Թուրքիայի միջով։ Հաջորդ տասը տարիների ընթացքում մենք կդառնանք այս գործընթացների առաջընթացի ականատեսը»։

01 Ноября 2025 - 11:17
Принцип «Одна нация - два государства» давно вышел за рамки простого лозунга и превратился в геополитическое единство.
Как сообщает Report, об этом заявил посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн на встрече, проведенной перед Евразийским форумом молодых предпринимателей (EYBF2025).
Он отметил, что, отношения между Азербайджаном и Турцией продвинулись на восток Каспия и развились до уровня интеграции в рамках Организации тюркских государств (ОТГ):
«Регион, в котором мы находимся, станет одним из самых значимых в меняющемся мировом порядке, поскольку именно здесь проходит Средний коридор. С открытием Зангезурского коридора откроется восточно-западная линия через Турцию. В ближайшие десять лет мы станем свидетелями прогресса, который принесут эти процессы».