20 0Հոկտեմբերի 2025 - 11:57
Պուլկովո օդանավակայանում թռիչքուղուց դուրս եկած ինքնաթիռի ուղևորները՝ Բաքու են տեղափոխվել պահեստային չվերթով։
ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են տրանսպորտային դատախազությունից։
10:22
Լուսանկարներ Պուլկովո օդանավակայանից (Սանկտ Պետերբուրգ), որտեղ այսօր հարկադիր վայրէջք է կատարել AZAL-ի ինքնաթիռը։ Բոլոր 155 ուղևորները արագ տարհանվել են, տուժածներ չկան։
Flightradar24-ի տվյալներով՝ ինքնաթիռը Սանկտ Պետերբուրգի օդային տարածքում պտտվել է մոտ երեք ժամ։
08:16
Թռիչքի առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար, Սանկտ Պետերբուրգից Բաքու J2-020 չվերթն իրականացնող՝ Azerbaijan Airlines-ի Airbus A320-ի հրամանատարը որոշել է՝ վերադառնալ և վայրէջք կատարել Պուլկովո օդանավակայանում՝ վայրէջքի մեխանիզմի աշխատանքի հետ կապված տեխնիկական պատճառով։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով AZAL-ի հաղորդագրությանը։
«Բոլոր անվտանգության ընթացակարգերը պահպանելու համար՝ անձնակազմը ուշադիր կատարել է անհրաժեշտ գործողությունները, այդ թվում՝ վայրէջքից առաջ վառելիքի սպառումը։
Սահմանված ընթացակարգերի համաձայն՝ Սանկտ Պետերբուրգի օդանավակայանի բոլոր արտակարգ ծառայությունները բերվել են պատրաստության վիճակի։
Ինքնաթիռը անվտանգ վայրէջք է կատարել Պուլկովո օդանավակայանում՝ Բաքվի ժամանակով ժամը 4:43-ին։
Վայրէջքի ժամանակ ինքնաթիռը մի փոքր դուրս է եկել թռիչքուղուց։
Բոլոր 155 ուղևորները արագ տարհանվել են. տուժածներ չկան։
Մեկ այլ ավիաընկերության ինքնաթիռ արդեն ուղարկվել է՝ Սանկտ Պետերբուրգից Բաքու ուղևորներ տեղափոխելու համար։

• 155 пассажиров эвакуированы после нештатной посадки рейса AZAL в Санкт-Петербурге
Пассажиры самолета, выкатившегося за пределы взлетно-посадочной полосы в аэропорту Пулково, вылетели в Баку резервным бортом.
Как передает РБК, об этом сообщили в транспортной прокуратуре.
10:22
Появились первые кадры аварийной посадки Airbus A320 в «Пулково».
08:35
Фотографии из аэропорта Пулково (Санкт-Петербург), где сегодня самолёт AZAL совершил вынужденную посадку. Напомним, все 155 пассажиров были оперативно эвакуированы, пострадавших нет.
Судя по данным Flightradar24, самолёт около трёх часов кружил в воздушном пространстве Санкт-Петербурга.
07:16
Для обеспечения максимальной безопасности полета капитан воздушного судна Airbus A320, выполнявшего рейс Azerbaijan Airlines J2-020 по маршруту Санкт-Петербург - Баку, принял решение о возврате и совершении посадки в аэропорту Пулково по технической причине, связанной с работой шасси.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сообщение AZAL.
«Для соблюдения всех процедур безопасности экипаж тщательно выполнил необходимые действия, включая выработку топлива перед посадкой.
В соответствии с установленными процедурами в аэропорту Санкт-Петербурга все аварийно-спасательные службы были приведены в состояние готовности.
Самолет благополучно приземлился в аэропорту Пулково в 04:43 по бакинскому времени.
При посадке воздушное судно незначительно выкатилось за пределы взлетно-посадочной полосы.
Все 155 пассажиров были оперативно эвакуированы, пострадавших нет.
Для перевозки пассажиров из Санкт-Петербурга в Баку уже направлен другой самолет авиакомпании.
Azerbaijan Airlines выражает признательность пассажирам за спокойствие и понимание, а также благодарит службы аэропорта Пулково за профессиональные и скоординированные действия», – отмечается в сообщении.