• Ադրբեջանը կմասնակցի ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդի նիստին
Հոկտեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում կանցկացվի ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի՝ «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխազդեցություն» թեմայով նիստը,»,- ասվում է Խորհրդի պաշտոնական կայքում։
Նիստին, ինչպես ակնկալվում է, կմասնակցեն՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը, ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի ներկայացուցիչներ։
Նիստում կքննարկվեն տարբեր թեմաներ, այդ թվում՝ հակառուսական պատժամիջոցների հերթական փաթեթը, ռուս-ուկրաինական պատերազմը, Սև ծովի ռազմավարական նշանակությունը, Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը, տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական գործընթացները և անվտանգության դինամիկան։

20 Октября 2025 - 09:09
В Люксембурге 20 октября пройдет заседание Совета глав МИД Европейского Союза на тему «Межрегиональная безопасность и взаимодействие», говорится на официальном сайте Совета.
Во встрече, как ожидается, примут участие верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас, комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос, министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, а также представители Азербайджана, Армении, Молдовы, Украины, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Таджикистана и Туркменистана.
На заседании будут обсуждаться различные темы, в том числе очередной пакет антироссийских санкций, российско-украинская война, стратегическое значение Черного моря, ситуация на Ближнем Востоке, геополитические процессы в регионе и динамика безопасности.