09 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:09
Մինչ օրս ավելի քան 11 000 դոնորներից հավաքվել և համակարգվել են կենսաբանական նմուշներ՝ ավելի քան 3 800 անհետ կորած անձանց ճակատագիրը որոշելու համար։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր Բաքվում ընթացող «Ջանքերի համախմբում և համագործակցության ընդլայնում՝ հանուն անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցերի լուծման» թեմայով միջազգային համաժողովում հայտարարել է Պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար, Ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Ալի Նաղիևը։
«Մասնագետները դրական են գնահատում կենսաբանական նմուշների հավաքագրումը, որոնք վերաբերում են անհետ կորած անձանց ճնշող մեծամասնությանը։ Կուզենայի ընդգծել, որ մեր անհետ կորած քաղաքացիների թաղման վայրերի որոշումը և անհրաժեշտ արտաշիրիմման աշխատանքների իրականացումը պետական հանձնաժողովի ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է», - հայտարարել է Նաղիևը։

• Али Нагиев: Определение мест захоронения пропавших граждан — одна из важнейших задач госкомиссии
На сегодняшний день собраны и систематизированы биологические образцы более 11 000 доноров для выяснения судьбы свыше 3 800 пропавших без вести лиц.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил начальник Службы государственной безопасности, председатель Госкомиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших Али Нагиев на проходящей сегодня в Баку международной конференции «Объединение усилий и расширение сотрудничества для решения проблемы пропавших без вести лиц».
«Специалисты положительно оценивают сбор биологических образцов, относящихся к подавляющему большинству пропавших без вести. Хочу подчеркнуть, что определение мест захоронения наших пропавших граждан, проведение необходимых эксгумационных работ является одной из важнейших задач государственной комиссии», — заявил Али Нагиев.