• Էլնուր Ալիև. Ադրբեջանում գործում է ԻՀԿ երկրների մոտ 11,000 ընկերություն
2025 թվականի հունվար-օգոստոսին Ադրբեջանի և Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 6 միլիարդ դոլար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին Բաքվում՝2-րդ Ադրբեջանական հալալ բիզնես ֆորումի (AZHAB) ժամանակ հայտարարել է տնտեսության փոխնախարար Էլնուր Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանում գործում է ԻՀԿ երկրների մոտ 11,000 ընկերություն, ինչը վկայում է ամուր տնտեսական կապերի մասին. «Ադրբեջանը տարածաշրջանում ԻՀԿ-ի ակտիվ անդամ է և մեծ նշանակություն է տալիս անդամ պետությունների հետ՝ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կապերի զարգացմանը։ Մեր երկիրը զգալի ներդրում է ունեցել՝ բազմամշակութայնության և միջմշակութային երկխոսության ավանդույթների ամրապնդման, ինչպես նաև իսլամական արժեքների համաշխարհային տարածման գործում»։

07 Октября 2025 - 11:54
Торговый оборот между Азербайджаном и странами Организации исламского сотрудничества (ОИС) за январь-август 2025 года года составил около $6 млрд.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра экономики Эльнур Алиев на II Азербайджанском форуме халяльного бизнеса (AZHAB) в Баку.
По его словам, в Азербайджане работают около 11 тыс. компаний из стран ОИС, что свидетельствует о прочных экономических связях: «Азербайджан является одним из активных членов ОИС в регионе и придает большое значение развитию политических, экономических и культурных связей с государствами-членами. Наша страна внесла важный вклад в укрепление традиций мультикультурализма и межкультурного диалога, а также в продвижение исламских ценностей в мире».