07 0Հոկտեմբերի 2025 - 13:55
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում 2-րդ Ադրբեջանական հալալ բիզնես Ֆորումի (AZHAB) ժամանակ հայտարարել է տնտեսության փոխնախարար Էլնուր Ալիևը։
«2004-ից մինչև 2024 թվականը Ադրբեջանի տնտեսությունում ներդրվել է ավելի քան 344 միլիարդ դոլար, որից մոտ 213 միլիարդ դոլարն ուղղվել է ոչ նավթային հատվածի զարգացմանը։ Ադրբեջանում անցկացված սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումները և համաշխարհային տնտեսության մեջ ինտեգրումը լայն և բարենպաստ հնարավորություններ են ստեղծել՝ մեր երկրում առաջատար միջազգային ընկերությունների համար», - նշել է նա։
Փոխնախարարը հավելել է, որ 1-ին Ադրբեջանական միջազգային ներդրումային ֆորումի շրջանակներում ստորագրվել են ավելի քան 10 միլիարդ դոլարի նախագծերի վերաբերյալ համաձայնագրեր, ինչը, նրա խոսքով, արտացոլում է օտարերկրյա ներդրողների վստահության բարձր մակարդակը Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչպես նաև երկրում կայունությունն ու անվտանգությունը։

• Эльнур Алиев: В экономику Азербайджана инвестировано более 344 млрд долларов
Азербайджан достиг значительных успехов в направлении диверсификации собственной экономической модели.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель министра экономики Эльнур Алиев на II Азербайджанском форуме халяльного бизнеса (AZHAB) в Баку.
«За период 2004-2024 годов в экономику Азербайджана было инвестировано более $344 млрд, из которых примерно $213 млрд были направлены на развитие ненефтяного сектора. Проведенные в Азербайджане социально-экономические реформы и интеграция в глобальную экономику создали широкие и благоприятные возможности для ведущих международных компаний в нашей стране», — отметил он.
Заместитель министра добавил, что в ходе I Азербайджанского международного инвестиционного форума были подписаны соглашения по проектам общей стоимостью более $10 млрд, что, по его словам, отражает высокий уровень доверия иностранных инвесторов к Азербайджану, а также стабильность и безопасность в стране.