09 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:08
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությունը (ANAMA) Խոջավենդի շրջանի Թաղավերդ գյուղում հայտնաբերել է հայկական արտադրության MON-50 հակահետևակային ական։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ANAMA-ից, սակրավորները տեղում վնասազերծել են ականը՝ ականազերծման միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Ականը տեղադրվել է դժվարանցանելի տեղանքով անտառապատ տարածքում գտնվող ծառի վրա։ MON-50-ը հակահետևակային բեկորային ական է՝ 45-55 մետր մահացու հեռահարությամբ։ Ականի պայթելու ժամանակ՝ մեծ արագությամբ շրջակա տարածք են նետվում մոտ 1 սմ չափի 400-550 գլանաձև բեկորներ։ Գործողության ընթացքում պարզվել է, որ MON-50-ը ամրացված է եղել մեկ այլ ականին՝ անջատիչ լարով։

• ANAMA: В Ходжавенде обнаружена противопехотная мина армянского производства
Азербайджанское агентство по разминированию (ANAMA) обнаружило на территории села Тагаверд Ходжавендского района противопехотную мину типа МОН-50 армянского производства.
Как сообщили Armenia.Az в ANAMA, мина была обезврежена саперами на месте в соответствии с международными стандартами разминирования.
Мина была установлена на дереве в лесной местности со сложным рельефом. МОН-50 — противопехотная осколочная мина с дальностью поражения в 45-55 метров. При срабатывании мины с высокой скоростью в окружающее пространство выбрасываются 400–550 цилиндрических осколков размером около 1 см. В ходе операции выяснилось, что МОН-50 была прикреплена к другой мине с помощью растяжного провода.