08 0Հոկտեմբերի 2025 - 15:49
Ժուկովսկի օդանավակայանում (Մոսկվայի մարզ) Ադրբեջանի քաղաքացիների ձերբակալման հարցը գտնվում է Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանատան վերահսկողության տակ։
Դեսպանատան մամուլի ծառայությունից APA-ին հայտնել են, որ հյուպատոսական աշխատակիցներն այժմ աշխատում են խնդիրը լուծելու ուղղությամբ։
Դեսպանատունը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները պարտավոր են գրանցվել և թույլտվություն ստանալ համապատասխան հավելվածի միջոցով Ռուսաստանի Դաշնություն ժամանելուց 72 ժամ առաջ, սակայն, ցավոք, շատերը դա չեն անում. «Ահա թե ինչու են նրանք նման խնդիրների բախվում։ Եվս մեկ պահ. Ժուկովսկի օդանավակայանում ձերբակալվածները կարող են այնտեղ գտնվել մինչև մեկ շաբաթ, քանի որ ռուսական կողմն ինքնուրույն կազմակերպում է նրանց վերադարձը հայրենիք։ Ադրբեջանական ինքնաթիռները չեն թռչում դեպի Ժուկովսկի օդանավակայան. այնտեղ շաբաթը երկու անգամ՝ երկուշաբթի և հինգշաբթի, չվերթներ են իրականացվում միայն ռուսական ինքնաթիռներով։ Հետևաբար, եթե վաղը ինքնաթիռում տեղ լինի, մեր քաղաքացիները, որոնց տեսանյութը տարածվել է, վաղը կուղարկվեն Ադրբեջան»։

08 Октября 2025 - 15:49
Вопрос, связанный с задержанием граждан Азербайджана в аэропорту Жуковский (Московская область), находится под контролем посольства Азербайджана в России.
Как сообщили АПА в пресс-службе посольства, в настоящее время сотрудники консульства занимаются разрешением данного вопроса.
Также в посольстве отметили, что граждане Азербайджана обязаны за 72 часа до прибытия в Российскую Федерацию зарегистрироваться и получить разрешение через соответствующее приложение, однако, к сожалению, многие этого не делают: «Поэтому у них возникают такие проблемы. Еще один момент: задержанные в аэропорту Жуковский могут находиться там до недели, поскольку российская сторона самостоятельно организует их возвращение на родину. В аэропорт Жуковский не летают самолёты Азербайджана, туда летают только российские рейсы, которые выполняются два раза в неделю — в первый и четвёртый дни. Поэтому, если завтра самолёт будет заполнен не полностью и будут места, то наших граждан, видео с которыми распространилось, отправят в Азербайджан уже завтра. Если же мест не будет, то их отправят в понедельник на следующей неделе».