07 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:56
Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) գագաթնաժողովը նախատեսում է որոշում կայացնել՝ կազմակերպության անդամ չհանդիսացող պետությունների հետ համագործակցության համար՝ OTS+ ձևաչափի ստեղծման վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, ԹՓԿ-ի գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը այս մասին հայտարարել է՝ ղազախական Կազինֆորմ լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Որոշում կկայացվի մեր կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։ «Կլինի OTS+ (Թուրքական պետությունների կազմակերպություն – խմբ.) ձևաչափ, որը հնարավորություն կտա համագործակցել երրորդ երկրների հետ։ Ուզում եմ անմիջապես ընդգծել, որ մենք չենք խոսում որևէ փակ կամ ռազմական դաշինքների մասին, ինչպես որոշ լրագրողներ երբեմն փորձում են մեկնաբանել։ Սա ճիշտ չէ», - ասել է նա։
Օմուրալիևը կրկին նշել է, որ ԹՓԿ-ին կարող են միանալ միայն այն երկրները, որոնցում թուրքական լեզուները հանդիսանում են պաշտոնական լեզուներ։
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ անվտանգության հարցերը հիմնական թեմա են եղել նախորդ գագաթնաժողովներում և կարևոր կմնան նաև առաջիկայում։ «Սակայն այս անգամ հիմնական ուշադրությունը դեռևս կկենտրոնանա տնտեսության վրա։ Տնտեսական օրակարգը ներառում է տրանսպորտը, լոգիստիկան և ենթակառուցվածքային կապերը. սրանք ռազմավարական ոլորտներ են մեր բոլոր երկրների համար», - ասել է Օմուրալիևը։

• Генсек ОТГ раскрыл повестку саммита в Азербайджане
Саммит Организации тюркских государств (ОТГ), который состоится в Азербайджане 6-7 октября, планирует принять решение об учреждении формата OTS+ для сотрудничества с государствами, которые не входят в организацию.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев в интервью казахстанскому агентству Казинформ.
«Будет принято решение о расширении сотрудничества в рамках нашей организации. Будет формат OTS+ (Organization of Turkic States - ред.), который позволит сотрудничать с третьими странами. Хочу сразу подчеркнуть - речь не идет о каких-то закрытых или военных блоках, как иногда пытаются интерпретировать некоторые журналисты. Это неправда», - сказал он.
Омуралиев напомнил, что членами ОТГ могут быть только те страны, в которых государственными являются тюркские языки.
По словам генсека, вопросы безопасности были ключевой темой предыдущих саммитов и останутся важной темой на предстоящем. «Но на этот раз основной акцент все-таки будет сделан на экономику. Экономическая повестка включает транспорт, логистику, инфраструктурные связи - это стратегические направления для всех наших стран», - сказал Омуралиев.