07 0Հոկտեմբերի 2025 - 12:25
Ադրբեջանում ձերբակալված Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանը ամբողջությամբ դուրս է եկել ռուսական ավտոբիզնեսից՝ վաճառելով «Ատոմ» էլեկտրական մեքենաների նախագծում իր բաժնեմասը։
Ինչպես պարզել է «Կոմերսանտը», նրա 25% բաժնեմասը «Վոսխոդ» ԲԲԸ-ում, որը «Կամա»-ի հիմնական բաժնետեր է, փոխանցվել է հենց ընկերությանը։
Այժմ «Վոսխոդի» մնացած համասեփականատերերն են «ԿամԱԶ»-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոգոգինը (37.5%) և «Սպեկտր» ԲԲԸ-ն (37.5%): 2024 թվականի աշնանը Վարդանյանը նույնպես դադարեց լինել «ԿամԱԶ»-ի համասեփականատեր: Մասնագետների կարծիքով, գործարարի նախագծից դուրս գալը պայմանավորված է նրա դժվարին վիճակով. 2023 թվականի սեպտեմբերին նա ձերբակալվել է Ադրբեջանում և ներկայումս գտնվում է բանտում:
«Կամա»-ում հաստատել են՝ «Մոսկվիչ» գործարանում «Ատոմ» էլեկտրական մեքենայի սերիական արտադրությունը տարեվերջին սկսելու պլանները։ Մեքենայի արժեքը, չհաշված կառավարության աջակցությունը, կանխատեսվում է 3-4 միլիոն ռուբլի: «Կոմերսանտ»-ի կողմից հարցված փորձագետների մեծ մասը կասկածանքով է մոտենում նախագծին՝ դրա բարձր գնի պատճառով, սակայն նրանք չեն բացառում տաքսիների և մեքենաների համատեղ օգտագործման ծառայությունների հետաքրքրությունը։

• Сидящий в бакинской тюрьме Варданян продал свою долю в российском автобизнесе
Находящийся под арестом в Азербайджане гражданин Армении Рубен Варданян, полностью вышел из российского автобизнеса, продав свою долю в проекте электромобиля «Атом».
Как выяснил «Коммерсантъ», принадлежавшие ему 25% в ООО «Восход» — основном акционере компании «Кама» — перешли самому обществу.
Теперь совладельцами «Восхода» остались гендиректор КамАЗа Сергей Когогин (37,5%) и ООО «Спектр» (37,5%). Осенью 2024 года Варданян также перестал быть совладельцем КамАЗа. По мнению экспертов, выход бизнесмена из проекта связан с его сложным положением — в сентябре 2023 года он был задержан в Азербайджане и сейчас находится в тюрьме.
В «Каме» подтвердили планы запустить серийное производство электромобиля «Атом» до конца года на заводе «Москвич». Предполагаемая стоимость автомобиля составит 3–4 млн руб. без учета господдержки. Большинство опрошенных «Ъ» экспертов относятся к проекту скептически из-за высокой цены, однако не исключают интереса со стороны сервисов такси и каршеринга.