06 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:37
Վրաստանի, Ղազախստանի և Ադրբեջանի երկաթուղային ընկերությունները ստորագրել են համատեղ գործողությունների ծրագիր՝ տարանցիկ գնացքների անխափան աշխատանքն ապահովելու և ճանապարհորդության ժամանակը կրճատելու վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով վրացական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտնել է «Վրացական երկաթուղիներ»-ը։
Ըստ տեղեկատվության՝ փաստաթուղթը պատրաստվել է՝ հաշվի առնելով կողմերի կողմից ստեղծված համատեղ աշխատանքային խմբի եզրակացությունները։ Այդ եզրակացությունները հիմնված են ամբողջ տրանսպորտային միջանցքի երթուղու երկայնքով՝ Ալտինկոլից մինչև Սև ծովի նավահանգիստներ, տեղի ունեցող գործընթացների ֆիզիկական զննման և վերլուծության վրա։
«Համաձայնագիրը նախատեսում է «Միջին միջանցքում» առկա սահմանափակումների վերացում, ներառյալ ենթակառուցվածքային, գործառնական և լոգիստիկ ասպեկտները, մաքսային ձևակերպման համար անհրաժեշտ ժամանակի կրճատումը։ Փաստաթուղթը սահմանում է աշխատանքների և պատասխանատու անձանց համար կոնկրետ ժամկետներ։ Համատեղ գործողությունների ծրագիրը կարևոր փուլ է «Միջին միջանցքի» զարգացման գործում։ Ձեռք բերված համաձայնագիրը կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանը, տարանցիկ ներուժի լիարժեք օգտագործմանը և եվրոպական և ասիական շուկաների միջև բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանը», - ասվում է «Վրացական երկաթուղիներ»-ի հաղորդագրության մեջ։

• Азербайджан, Грузия и Казахстан договорились о развитии Среднего коридора
Железнодорожные компании Грузии, Казахстана и Азербайджана подписали план совместных действий по обеспечению бесперебойной работы транзитных поездов и дальнейшему сокращению времени в пути.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом сообщает «Грузинская железная дорога».
Согласно информации компании, документ был подготовлен с учетом выводов совместной рабочей группы, созданной сторонами. Эти выводы основаны на физическом осмотре и анализе процессов по всему маршруту транспортного коридора — от Алтынколя до черноморских портов.
«Соглашение предусматривает устранение существующих ограничений в «Среднем коридоре» как в инфраструктурной, так и в операционной и логистической частях, включая сокращение времени прохождения таможенных процедур. В документе определены конкретные сроки выполнения работ и ответственные структуры. Совместный план действий представляет собой важный этап в процессе развития «Среднего коридора». Достигнутое соглашение будет способствовать укреплению регионального сотрудничества, полному использованию транзитного потенциала и увеличению объемов грузоперевозок между рынками Европы и Азии», — говорится в сообщении «Грузинской железной дороги».