• Գաֆարովա. Ադրբեջանը հավատարիմ է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Հարավային Աֆրիկայի Քեյփթաուն քաղաքում G20 երկրների խորհրդարանների խոսնակների 11-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում։
Խոսնակը հիշեցրել է, որ մի քանի օր առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանում իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ներկայացրել է մեր երկրի արտաքին քաղաքականության ռազմավարությունը, այն է՝ խաղաղություն և զարգացում՝ հիմնված միջազգային իրավունքի և պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքի, փոխադարձ հարգանքի և համագործակցության վրա։
Գաֆարովայի խոսքով՝ Ադրբեջանը հավատարիմ է մնացել այս սկզբունքներին իր տարածքների 30-ամյա օկուպացիայից ազատագրման ընթացքում՝ համաձայն միջազգային իրավունքի։ Եվ շարունակում է հետևել դրանց Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում՝ այս տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում նախաստորագրելով խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։

• Гафарова: Азербайджан верен принципам международного права
Как передает Report, об этом спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова заявила в своем выступлении на церемонии открытия 11-го Саммита спикеров парламентов стран G20 в южно-африканском Кейптауне.
Спикер напомнила, что несколько дней назад президент Азербайджана Ильхам Алиев в своей речи на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН внешнеполитическую стратегию нашей страны: мир и развитие, основанные на международном праве и принципах невмешательства во внутренние дела государств, на основе взаимного уважения и сотрудничества.
По словам С.Гафаровой, Азербайджан остался верен этим принципам и при освобождении своих территорий от 30-летней армянской оккупации в соответствии с нормами международного права. И продолжает их придерживаться в процессе урегулирования отношений с Арменией, парафировав текст мирного соглашения в августе этого года в Вашингтоне.