02 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:15
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Կոպենհագենում հանդիպել է Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Մայա Սանդուի հետ։
Azertac-ի փոխանցմամբ՝ շնորհավորելով Մայա Սանդուի գլխավորած իշխող «Գործողություններ և համերաշխություն» կուսակցությանը Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ, պետության ղեկավարը նշել է, որ այդ ընտրությունները արտացոլում են մոլդովացի ժողովրդի կամքը։
Մոլդովայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նրան շնորհավորանքի համար։ Նա, իր հերթին, շնորհավորել է նախագահ Իլհամ Ալիևին Վաշինգտոնում ԱՄՆ միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի շուրջ ձեռք բերված արդյունքների համար։
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքի համար, պետության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի շուրջ ձեռք բերված արդյունքները պատմական նշանակություն ունեն։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ՝ ընդգծելով համագործակցության լայն հնարավորությունները, մասնավորապես էներգետիկ ոլորտում։
Նախագահ Մայա Սանդուն նշել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի կողմից Մոլդովային ցուցաբերվող աջակցությունը, հատկապես էներգետիկ կարիքների սուր պահանջարկի ժամանակաշրջանում։

02 Октября 2025 - 09:15
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился в Копенгагене с Президентом Республики Молдова Майей Санду.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, поздравив с победой руководимой Майей Санду правящей Партии действия и солидарности на состоявшихся в Молдове парламентских выборах, глава нашего государства отметил, что эти выборы отражают волю молдавского народа.
Президент Молдовы поблагодарила за поздравления. Она, в свою очередь, поздравила Президента Ильхама Алиева с достигнутыми в Вашингтоне при свидетельстве Соединенных Штатов Америки результатами по мирной повестке между Арменией и Азербайджаном.
Выразив признательность за поздравления, глава нашего государства сказал, что достигнутые результаты по мирной повестке между Арменией и Азербайджаном имеют историческое значение.
На встрече состоялся обмен мнениями о перспективах развития двусторонних отношений, подчеркнуто наличие широких возможностей для сотрудничества, в частности, в энергетической сфере.
Президент Майя Санду отметила, что ее страна высоко ценит поддержку, оказываемую Азербайджаном Молдове, особенно в период острой необходимости в энергоносителях.